אובדן של שן אחת או יותר יכול להתרחש בכל גיל וממגוון סיבות. מעבר לכך שהשיניים חיוניות לפעולות רבות כמו אכילה ודיבור, מחסור בשן אחת עשוי להשפיע על האסתטיקה של השיניים הצמודות ומבנה הלסת.

נסיגת חניכיים ואובדן שיניים – כיצד מתמודדים?

  • אובדן שן יכול להתרחש בכל גיל. היכרות מוקדמת עם הגורמים המובילים לאובדן שיניים יכול לסייע לכם לשמור על בריאות הפה, ואולי אף למנוע את אובדן השן הבאה.
  • אם כבר איבדתם שן, ואפילו שן אחת בלבד, חשוב להשלימה במהירות שכן שן חסרה עשויה לפגוע ביציבותן של השיניים הסמוכות , לגרום למחלת חניכיים בשל קושי בשמירה על היגיינה ואף להוביל לדלדול בעצם הלסת שהחזיקה את השן החסרה.
  • ככל שהדלדול בעצם הלסת יחריף, כך יהיה קשה יותר לבצע השתלת שיניים במקום השן החסרה, וייתכן ותידרש פרוצדורה כירורגית נוספת של בניית עצם.

נסיגת חניכיים: מהם הגורמים לאובדן שיניים?

הסיבה הנפוצה ביותר: מחלות חניכיים

דלקות חניכיים לרוב נגרמות בשל היגיינת פה ירודה, תזונה לקויה, עישון או גנטיקה. למעשה, מדובר בזיהום שפוגע ברקמה שתומכת בשיניים, דבר שעלול להסתיים בנסיגת חניכיים ובאובדן רקמת עצם עד כדי אבדן האחיזה של השן בעצם, המתבטאת בניידות מוגברת שלה. במקרה כזה, רופא השיניים עשוי להמליץ על הסרת השן הפגועה בכדי לעצור את התפשטות הזיהום לרקמה בריאה.

מידע נוסף על מחלות חניכיים: סימפטומים, גורמי סיכון וטיפול >>  

הסיבה הנפוצה אצל ילדים וצעירים: פציעה או טראומה

  • אובדן שן עלול להתרחש באופן מיידי, כתוצאה ממכה, נפילה או תאונה.

כאשר הפגיעה בשן היא חיצונית, קל להבחין בזמן אמת בנזק שנגרם, אבל כאשר הפגיעה היא פנימית, הנזק עלול להתגלות רק לאחר פרק זמן ממושך יחסית.

  • סימנים לסדק בשן או בשורש השן יכולים להופיע רק לאחר חודשים ואף שנים, מכיוון שתהליך הפגיעה איטי וממושך יותר.

הסדק שנוצר כתוצאה מהטראומה מאפשר לחיידקים לחדור פנימה אל תוך השן וממנה גם אל החניכיים. החיידקים גורמים לאובדן רקמת עצם ואף ליצירת כיסי חיידקים ברקמת החניכיים הסובבת את השן. כתוצאה מכך החיבור בין השן לבין הלסת אט אט נחלש ובשלב מתקדם יותר עלול להסתיים בנשירת השן או בעקירתה על ידי הרופא.

הסיבה הנפשית: חריקת שיניים ושחיקתן

שיניים עלולות להיסדק או להישבר כתוצאה מפעולות לא רצוניות או לא מודעות של הידוק הלסתות או חריקת השיניים. לרוב, מצבים אלו נובעים מתחושות מתח או לחץ ובאים לידי ביטוי בחריקת שיניים לא רצונית בהלך השינה או במצבי ערות. כתוצאה משחיקת השיניים, עשויה להיגרם פגיעה חמורה בשיניים ובלסתות, עד כדי אובדן שיניים.

כיצד ניתן לשקם שיניים חסרות?

  • הדרך המומלצת ביותר להתמודד עם שיניים חסרות הינה השתלת שיניים. בשיטה זו, מחדירים שתל לתוך עצם הלסת ועליו מרכיבים מבנה שן שניתן להתאימו בצבע ובצורה למראה השיניים הקיימות.
  • סיכויי ההצלחה של השתלת השיניים כיום הינם גבוהים במיוחד (כ-90%), אך אם לא מוחדר שתל במהירות, עשוי להיווצר דילול בעצם הלסת שישפיע על סיכויי הצלחת השתלה עתידית.

הפיתרון: בניית עצם בעזרת תחליף עצם ממקור טבעי, כמו ביו אוס מבית גייסטליך בשילוב ממברנת קולגן שמבטיחה את הצלחת התהליך, כמו ביו גייד מבית גייסטליך . תהליך זה מבטיח קליטת מיטבית של השתל בעצם הלסת ומסייעת להצלחת השתלה.

 

 

יש לכם שאלות בנושא אובדן שיניים, השתלות ובריאות הפה? פנו לפורום רפואת שיניים וכירורגיית פה של כצט.

מאמרים נוספים: