מחלות חניכיים ליוו את בני האדם מאז ומעולם. בשנים האחרונות התפתחו טכניקות חדשות המאפשרות טיפול יעיל במקרים של נסיגת חניכיים ומחלות חניכיים, באמצעות השתלות שיניים של תחליפי עצם.

על הקשר בין אובדן שיניים לצחצוח

מחלות חניכיים הן מבין המחלות הנפוצות ביותר בעולם. על פי המכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית, אחד מכל שלושה מבוגרים במדינה סובל ממחלות חניכיים, האחראיות למרבית המקרים של אובדן שיניים אצל מבוגרים מעל גיל 40.
מחלות החניכיים הן בדרך כלל תוצאה של חוסר הקפדה על היגיינת השן, הגורמת להצטברות חיידקים והפרשת רעלנים העלולים להביא לדלקת. אם הדלקת אינה מטופלת החיידקים ממשיכים להרוס את רקמות החניכיים, חודרים לעומק שורשי השיניים ויכולים ליצור כיס במיסב השן (periodontium) ולגרום למחלות פריודונטיות חמורות, לנזק בלתי הפיך לחניכיים, לעצמות ולשיניים, ואפילו לנשירת השיניים.

חשוב להקפיד, אם כן, על צחצוח שיניים פעמיים ביום. משחת השיניים Dent Aid מבית כצט, תסייע לכם להרגיע את החניכיים, לחזק את השיניים, ולשמור על חניכיים וחלל פה בריאים. Dent Aid מכילה פלואור להגנה מפני עששת, חומצות שומן חיוניות, שמן אובליפיחה עשיר בוויטמינים, ורכיבים הנלחמים ברובד החיידקים.
עם זאת, חשוב לזכור כי גם צחצוח שיניים בתדירות גבוהה מדי או בעוצמה חזקה מדי עלול להזיק, ולגרום לנסיגת חניכיים. נסיגת החניכיים חושפת את צוואר השן, ומלבד הבעיה האסתטית גורמת לרגישות לקור ולחום, לתחושת אי נוחות בפה ולכאבים עזים. אף שאינה מחלה זיהומית, נסיגת החניכיים יכולה לגרום גם היא לנזקים לעצם, לאחיזה רפויה יותר של השיניים ואף לנשירת שיניים. גם עישון או שתייה מרובה של קפה או של אלכוהול יכולים לגרום לנסיגת חניכיים.

התקנת שתלים במקרים חמורים של נסיגת חניכיים

במקרים חמורים של נסיגת חניכיים או של מחלות חניכיים נדרשת התערבות כירורגית באמצעות שתלים דנטליים. אם מחלות החניכיים גרמו כבר לאובדן שיניים, יש צורך באוגמנטציה – טכניקה לשחזור עצם, המאפשרת את התקנת השתלים.  בישראל מתבצעות כיום כ-100,000 השתלות שיניים בשנה, וב-30-50% מהן יש צורך לאחר הניתוח בבנייה מחודשת של העצם (רגנרציה של העצם) באזור הטיפול. שחזור הרקמות הפגועות נעשה בשילוב של שתל עצם, ממברנה וחלבוני גדילה.

תחליף עצם טבעי מבית גייסטליך

בעבר היה נהוג להשתמש בהשתלות שיניים בשתלים מגוף המנותח עצמו, או מבנק העצם, אך כיום שתל העצם המוביל בעולם בקרב רופאים ומנתחים הוא ביו-אוס של חברת גייסטליך שמשווק בארץ על ידי חברת כצט, שהוא תחליף עצם טבעי המופק מהחלק המינראלי של הבקר. הדמיון הרב בין הביו-אוס לעצם האנושית מאפשר רגרנציה טובה יותר של העצם.

תפקידה של הממבנרה הוא לעטוף את שתל העצם, להגן עליו ולאפשר את צמיחת הרקמה החדשה סביב השן. ביו-גייד, הממברנה מבית גייסטליך שאף הוא משווק על ידי חברת כצט, עשויה מקולגן טבעי, התומך בריפוי הפצע, ומונע צמיחה של רקמה רכה לא רצויה. המבנה של ביו-גייד גורם לה להיספג כחלק מתהליך הפירוק הטבעי של העצם, ואינו מצריך טיפול נוסף להסרתה עם סיום הרגנרציה סביב השתלים. טיפול המשלב שימוש בביו-אוס ובביו-גייד מאפשר בניית שתל דנטאלי איכותי, חזק וטבעי למראה שישרוד לאורך זמן רב.

אם אתם עומדים לעבור טיפול להשתלת שיניים, תוכלו לקבל מהרופא המטפל מידע נוסף על הליך הטיפול ועל השימוש בחומרים ביו-אוס וביו-גייד.