בכל רגע נתון 20% מהאוכלוסייה סובלים מדלקות חניכיים בדרגות חומרה שונות, רובם כלל אינם יודעים שמתרחש בפיהם תהליך דלקתי שעשוי לגרום לאובדן שיניים. מה גורם לדלקת וכיצד מזהים אותה? כל המידע בכתבה שלפניכם

דלקת חניכיים היא מחלה נפוצה ושקטה. כמעט כל אחד יסבול ממנה בשלב זה או אחר של חייו, אך במקרים רבים קשה מאוד לזהות אותה. דלקות חניכיים מופיעות בדרגות חומרה שונות, החל מדלקת קלה ומקומית ועד לדלקת חריפה שעשויה לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמת החיך התומכת בשן. במקרים החריפים, קיים גם סיכון לאובדן של השן או לצורך בעקירה דחופה.

מה גורם לדלקת חניכיים?

דלקות חניכיים מושפעות בראש ובראשונה משגרת היגיינת הפה היומית. הפה מתמלא במהלך היום בבקטריות וחיידקים שונים, שבהיעדר שגרת ניקוי נדבקים לחניכיים ולשיניים ויוצרים שכבה שקופה ודביקה שנקראת "פלאק". פלאק שאינה מוסרת על ידי צחצוח או שימוש בחוט דנטלי בתוך יומיים הופכת לאבנית, וניתנת להסרה רק באמצעות ציוד מקצועי של רופא שיניים או שיננית. לקריאה: גורמי סיכון למחלות חניכיים >>
עם הזמן, שכבת הפלאק סופחת אליה עוד ועוד חיידקים ומזהמים שונים, וגורמת להיווצרות דלקת שבאה לידי ביטוי בחניכיים אדומות ונפוחות. דלקת זו נקראת gingivitis, היא דלקת קלה ולרוב אינה משפיעה על רקמת החיך או גורמת לאובדן שיניים. במקרים בהם היא אינה מטופלת כראוי, היא יכולה להתפתח לדלקת חניכיים מסוג periodontitis, שהיא דלקת חניכיים שעוטפת את השן וגורמת לרקמות החיך להיפרד מהשן. בעקבות ההיפרדות נוצרים "כיסים" בחיך, שצוברים בתוכם חיידקים והורסים לאט לאט את הרקמות שתומכות בשן. עם הזמן תחל תזוזה של השיניים שעשויה להסתיים גם באובדן מלא של השן.

איך תדעו אם אתם סובלים מדלקת חניכיים?

לרוב, אנשים בגילאי 30-40 יתחילו להראות סימנים לדלקות חניכיים, כשגברים נמצאים בסיכון גבוה יותר מנשים.

לפניכם מספר סימנים מקדימים:

  • ריח רע מהפה שלא עובר גם לאחר צחצוח או לעיסת מסטיק
  • חניכיים אדומות או נפוחות
  • חניכיים רגישות הנוטות לדימומים
  • כאבים בעת לעיסה
  • רגישות בעת חשיפה למזון קר או חם
  • נסיגת חניכיים שגורמת לחשיפת עצם השן

סובלים מאחד או יותר מהסימנים האלו? חשוב לטפל בכך בהקדם ולגשת לרופא השיניים. הוא יסייע לכם להתאים שגרת היגיינה מתאימה למצבכם, יאבחן את מידת החריפות של הדלקת ובמקרה הצורך גם ימליץ לכם על טיפול תרופתי. איך מתמודדים עם הכאב בינתיים? נסו את אחת השיטות הטבעיות להקלה על כאבי דלקת חניכיים

מניעת דלקות חניכיים 

הדרך היעילה ביותר למנוע דלקות חניכיים חוזרות היא על ידי שמירה של היגיינת הפה. לפניכם מספר טיפים שימושיים:

  • צחצחו שיניים פעמיים ביום:  יש לצחצח שיניים פעמים ביום במשך מספר דקות לפחות, תוך הקדשת תשומת לב גם לאזורים בפה שקשה להגיע אליהם. כמו כן, מומלץ להשתמש במשחת שיניים מתאימה שמסייעת להסרת הפלאק בפה, כמו משחת השיניים דנט אייד שמחזקת את השיניים ושומרת על חניכיים וחלל פה בריאים. לסובלים מדלקות כרוניות מומלץ לצחצח שיניים אחרי כל ארוחה ולהקפיד לנקות גם את גב הלשון, מצטברים שם הרבה חיידקים.
  • השתמשו בחוט דנטלי לפחות פעם ביום: השימוש בחוט דנטלי מסייע לסילוק שאריות מזון המצטברות בין השיניים, שלאחר יומיים-שלושה הופכות לשכבת אבנית שניתן להסירה רק בניקוי שיניים מקצועי.

בקרו אצל שיננית: מומלץ לבקר אצל שיננית פעם בחצי שנה בכדי לבצע הסרת אבנית. במקרים בהם יש רקע של מחלות חניכיים מומלץ לגשת לטיפול אצל השיננית פעם בשלושה חודשים.