השתלת שיניים, ככל תהליך שצובר פופולאריות הולכת וגדלה עם הזמן, הוא תחום שבו עלינו להתנהל בחוכמה על מנת להשיג את מבוקשנו: תוצאה מצוינת, בתנאים טובים, תמורת סכום הגון.

כיצד בחירת הרופא הנכון בהשתלת שיניים תחסוך לכם כסף?

מחירי השתלת שיניים, כידוע, אינם זולים. במקרים רבים יכול הטיפול להסתכם בעשרות אלפי שקלים ואף יותר מזה – בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל ולהיקף הפעולה הנדרשת. האם ישנה דרך לצמצם את העלויות, או לכל היותר להבטיח שההשקעה תשתלם במלואה? בהחלט כן: בחירה ברופא המתאים יכולה להיות ההבדל בין השתלת שיניים מוצלחת, להשתלה שנכשלת ודורשת טיפולים חוזרים ויקרים הרבה יותר.

רופא מומחה ידע להתאים עבורך את השתל הטוב ביותר באופן המדויק ביותר להשתלת השיניים

החשיבות שבטיפול בידי רופא שיניים מומחה עולה משמעותית כשמדובר בהשתלות שיניים. וזאת מדוע? רופא בעל ידע וניסיון בתחום ידע כיצד לבחור את השתלים הדנטליים הטובים ביותר עבורכם, ובאיזו שיטה לבצע את ההשתלה כך שתבטיח את אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר. "הרופא המטפל בוחר את סוג השתל בהתאם לניסיון שלו עם השתל ועם החברה המייצרת, וכן בהתאם לסוג העצם, למצבו הבריאותי של המטופל, לנתוני ההשתלה ועוד", מסבירה ד"ר טלי שקרצ'י, מומחית למחלות חניכיים. "ככל שהמטפל הוא בעל הכשרה מקיפה וארוכה יותר, כך הוא מכיר טוב יותר את היתרונות של כל שתל, את הבסיס המדעי שעומד מאחורי המוצר וגם את ההבדלים בין חברות השתלים".

חשוב לדעת בהקשר זה כי עולם ההשתלות הוא עולם מתפתח ומתחדש בצורה תדירה. שתלים חדשים, פיתוחים שונים ומוצרים עדכניים מופיעים בתדירות גבוהה – אך המוצר החדש והעדכני ביותר הוא לאו דווקא גם הטוב ביותר. לפעמים, דווקא הבחירה במוצר הוותיק והמוכר, המציג ניסיון מוכח לאורך שנים, הוא זה שיתאים למטופל יותר מכל חידוש או פיתוח מהעת האחרונה. ככל שהמקרה מורכב ומסובך יותר, חשוב לבחור ברופא מיומן – ורצוי שיהיה זה רופא בעל מומחיות מתאימה – כזה שידע כיצד לבחור עבורכם את השתל הדנטלי המתאים ביותר ואת שיטת ההשתלה הטובה ביותר.

לבדוק את הכשרתו של הרופא המיועד להשתלת שיניים

  • לרוב, האדם הממוצע יבחר את רופא השיניים שלו בהסתמך על המלצת החברים, בהתאם לכימיה בינו לבין הרופא במהלך שיחת ההיכרות ביניהם ועל פי מחיר השתלת שיניים שמציע אותו רופא. אך כאן חשוב לזכור: בחירה ברופא שיבצע את השתלת השיניים צריכה להיות מעמיקה יותר – כזו שתברר מהי רמת הידע ומהו אופי ההכשרה שעבר הרופא.
  • הידע המקצועי הקיים היום מלמד ששתלים אינם הפתרון האידיאלי, וכי הם טומנים בחובם כישלונות וסיבוכים רבים, בשלב המידי וגם בשלב המאוחר.
  • ישנם מקרים רבים שבהם אחרי 3-6 שנים השתלים יפתחו דלקות קשות, שיחייבו הוצאה של השתלים והתחלת תהליך ההשתלה מחדש.
  • לכן כדאי לקבל כמה חוות דעת לפני תחילת טיפול גדול ונרחב, ומומלץ לבחור בטיפולים שמרניים, שמציעים שמירה על השיניים הקיימות, גם אם יש בהן בעיות. ד"ר שקרצ'י ממליצה: "אם הציעו לכם לעקור שיניים, קבלו חוות דעת נוספת ממומחה למחלות חניכיים, שיכול במקרים רבים לשמר שיניים- כולל כאלו שנחשבות בעייתיות".

מעל לכל חשוב להבין שברפואת שיניים אין מומחה להשתלות, כפי שמסבירה ד"ר שקרצ'י. "ישנם שמונה תחומי התמחות ברפואת שיניים המוכרים על ידי משרד הבריאות, ושלושה מתוכם קשורים יותר להשתלות – פריודונטיה (מחלות חניכיים), שיקום הפה וכירורגיית פה ולסת".

כדי לברר מהי הכשרתו של הרופא שלכם, כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר משרד הבריאות ולהקיש את שמו. שם תוכלו לברר בדיוק מהי הכשרתו ואילו לימודים והשתלמויות עבר לאורך השנים. נציין כי ישנם גם רופאי שיניים שאינם מומחים מטעם משרד הבריאות, בעלי רמה קלינית גבוהה מאוד, אך למטופל קשה לדעת זאת ללא ידע מקדים.

אינספור פרמטרים – ופרט אחד שיסייע לכם להחליט בנוגע להשתלת שיניים

בשורה התחתונה עליכם לזכור כי מחיר השתלת שיניים אינו נמוך, וכי אתם כמטופלים נדרשים לשלם אותו במלואו (בניגוד לטיפולים רפואיים אחרים הנכללים בסל הבריאות הממלכתי). לכן חשוב שתדעו כיצד להבטיח לעצמכם את הטיפול המדויק והאיכותי ביותר – טיפול שיבטיח כי ההליך כולו יסתכם במחירים סבירים ככל האפשר. הרי מחיר השתלת שיניים יעלה פלאים אם תידרשו לבצע אותו מחדש, במקרה של בעיה חמורה או כישלון מלא של ההשתלה.

"הדעה הרווחת כיום היא ששתלים זה משהו מאוד בטוח – פיתרון חד-משמעי ונטול בעיות", אומרת ד"ר שקרצ'י. "המציאות מלמדת את ההיפך בדיוק: כשעושים השתלות בצורה שלא מכבדת את הביולוגיה, יש סיכוי יותר גבוה לכישלונות. מדובר בתכניות טיפול מאוד יקרות, והנזק לעצם ולרקמה הרכה מאוד משמעותי במקרה שבו השתל נכשל, מה שמצריך ניתוחים 'מתקנים' רבים כדי לאפשר השתלה נוספת.

כשאתה עושה טיפול כזה, במחירים שכאלה, אתה רוצה להיות בטוח שמי שעושה אותו הוא איש מקצוע מנוסה ובעל ידע רחב. אתה רוצה לצמצם את הבעיות שכן אפשר לשלוט בהן: הסטריליזציה, העבודה הקפדנית שמכבדת את הביולוגיה, הטיפול נטול 'קיצורי הדרך', שמאפשר תהליך ריפוי מיטבי, וכדומה". כל הפרטים הללו נמצאים בתחום השפעתו ואחריותו של הרופא, מבטיחים הצלחה גבוהה יותר של ההליך, והופכים את התשובה לשאלה כמה עולה השתלת שיניים למאיימת פחות.

"חשוב לזכור: מה שנהרס ב-30 שנה לא כדאי לבנות ביום אחד", מסכמת ד"ר שקרצ'י, "כי בסופו של דבר המטופל ישלם על זה מחיר ביולוגי מאוד משמעותי. במקרים חריגים, אין ברירה ועושים את אותם 'קיצורי דרך', אך במקרים האלה המטופל צריך לדעת זאת מראש ולקחת בחשבון את הסיכונים הנלווים".