אחד המרכיבים המרכזיים המשפיעים על עלות השתלות שיניים, הוא השתל הדנטלי עצמו. כשמדברים על שתלים דנטליים מחיר כל יחידה יכול להגיע לכמה מאות שקלים – וחשוב לזכור כי השתלה אחת עלולה לכלול כמה שתלים דנטליים, ואף לדרוש שימוש בשתלים מכמה סוגים. אז מה הופך את השתלים הדנטליים ליקרים כל כך?

לפני הכל, נזכיר דבר חשוב: שתלים דנטליים נועדו להחליף שיניים חסרות בלבד. "אנחנו לא עוקרים שיניים בשביל להתקין שתלים", מסבירה ד"ר טלי שקרצ'י, מומחית למחלות חניכיים. "רק אם לא הייתה ברירה אחרת, והשן נעקרה, נשקול להשלים את החסר עם שתל. שתלים דנטליים עמידים הרבה פחות משיניים, ולאורך זמן עלולים לפתח סביבם מחלות ודלקות. לכן חשוב להתאמץ ולשמור על השיניים. לפעמים שן במצב לא טוב תשרוד בפה זמן ארוך יותר משתל מצוין!".

על השימוש בשתלים דנטליים ועל מחיריהם בישראל

מהם הגורמים המשפיעים על מחירי השתלים הדנטליים המושתים על המטופל? ד"ר שקרצ'י מציינת שלושה גורמים עיקריים:

  • עלות השתלים – נגזרת מכמה גורמים, החל בסוג השתל עצמו, דרך רמתו ואיכותו ועד להיקף המחקר שהושקע בו. "על פי רוב, שתלים שנמצאים זמן רב בשוק יהיו בעלי בסיס מחקרי רב יותר. שתל שמיוצר תחת מערכות בקרת איכות קפדניות יותר יהיה על פי רוב גם יקר יותר. אך לעתים, מחיר השתל נקבע משיקולי מיתוג ושיווק", מסבירה ד"ר שקרצ'י
  • רמת הסטריליזציה: חשוב לזכור שהשתל הדנטלי הוא עצם זר המוחדר לגוף המושתל. כדי להבטיח השתלה מוצלחת וטובה, חשוב לבצע את ההשתלה בתנאים סטריליים, כלומר בסביבת ניתוח נקיה ומעוקרת מזיהומים- ואלו מכתיבים ומשפיעים גם הם על העלויות. כדי להשיג סטריליזציה בסטנדרטים הגבוהים ביותר, יש להשתמש בציוד רב (ברובו חד פעמי) שעלותו לא מבוטלת.
  • מיומנות המטפל: זהו אולי הסעיף החשוב ביותר מבין השלושה. "כמו בתחומים רפואיים אחרים, גם כאן מחיר הטיפול מושתת בין היתר על המומחיות של הרופא, רמת הידע והניסיון הקליני שלו", מציינת ד"ר שקרצ'י. לכן רופא מיומן, מנוסה ובעל הכשרה מתקדמת יגבה בדרך כלל מחירים גבוהים יותר על הטיפול, שכן הוא מציע רמה גבוהה יותר של תוצאה למטופל.

נציין כי הצלחת הטיפול תהיה תלויה גם בשלושת הגורמים הללו יחד: בחירת מטפל מיומן בעל הכשרה נרחבת וניסיון רב, שידע לבחור עבור המטופל את החומרים המתאימים עבורו, ושיוכל לבצע את הטיפול בתנאים הקליניים הטובים ביותר, יבטיח אחוזי הצלחה גבוהים יותר.

מאחר שרפואת שיניים אינה נמצאת בסל הבריאות, עלויות מרכיבים אילו יצטברו למחיר גבוה שאותו ישלם המטופל עצמו. בעוד שטיפולים רפואיים אחרים ניתנים למטופל כשירות דרך קופת החולים, הביטוח הפרטי או השב"ן (שירותי בריאות נוספים) – ברפואת שיניים זה לא קיים. גם אם הטיפול מבוצע בקופות החולים או מכוסה ע"י ביטוחי שיניים שונים, עדיין נושא המטופל בעלויות גבוהות מאוד. נוסף על כך, ישנו טווח מחירים גדול בין המרפאות השונות, אך גם ה'מוצר' הנמכר אינו זהה מבחינת רמת הרופא המטפל ומבחינת איכות החומרים בשימוש.

לבחור את איש המקצוע הנכון: כדי שלא נשלם על שתלים דנטליים מחיר כבד

החשיבות שבבחירת איש המקצוע הנכון גדולה מאוד, בייחוד אם לוקחים בחשבון את השפעתו על סיכויי ההצלחה של הטיפול: רופא אשר רכש ידע רב בתחום, ידע כיצד להתאים את סוג ההשתלה לנתוניו של המטופל, ידע לנהל תקלות במידה ויתעוררו וישפר את הסיכויים לתוצאות טובות יותר. רופא שיתפשר על תנאי ההכנה הנכונים ושיציע למטופלים 'קיצורי דרך', מסתכן בכישלון הפרוצדורה – מה שעלול לגרור בהמשך עלויות רבות נוספות מצד המטופל.

כאמור, בכל הקשור לעבודה עם שתלים דנטליים מחיר המוצר יכול להיות גבוה מאוד. אם זה לא מספיק, הרי שחזרה על ההליך הרפואי או 'תיקון' שלו, עלולים להסתכם מבחינת המטופל בעלויות כפולות ומכופלות. "מדובר בתכניות טיפול יקרות מאוד", מסבירה ד"ר שקרצ'י. "לכן כשאדם עובר טיפול שכזה הוא רוצה להיות בטוח שמי שמבצע אותו הוא איש מקצוע מיומן – אדם שיוכל להפחית משמעותית את הסיכוי לבעיות שכן אפשר לשלוט בהן. ולכן ישנה חשיבות רבה כל כך לבחירה ברופא הנכון לביצוע השתלות שיניים".