יש יותר מדרך אחת להחליף שיניים חסרות. שיניים תותבות ושתלים דנטליים הן שתיים מהדרכים היותר מקובלות והן נבדלות זו מזו באורך חייהן, בנוחות שהן מספקות, בביטחון העצמי שהן מקנות וגם במחיר. מה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהפתרונות הללו?
שניים מהפתרונות לשיניים חסרות, השתלות שיניים ושיניים תותבות התקדמו משמעותית בשנים האחרונות. עבור אנשים רבים השתלות שיניים הם הפתרון המתאים והרצוי ביותר לשיניים חסרות, אך תותבות עדיין מהוות אופציה מקובלת. אם כך, במה נבדלים השתלים מהתותבות? מה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאופציות?

הדרך המסורתית לפתור בעיות שיניים חסרות הייתה, עד לא מזמן, שיניים תותבות. בעבר הרחוק ייצרו תותבות משנהב, עצם ופורצלן. כיום, הפלסטיקה המתקדמת מאפשרת ייצור שיניים תותבות נוחות יותר, אך למרות זאת מטופלים רבים עדיין מתלוננים על כאבים, במיוחד המשתמשים בתותבות מלאות.

תותבות חלקיות ושלמות

כיום משתמשים, על פי רוב, בשני סוגים של תותבות (תותבות חלקיות ותותבות שלמות) המיוצרים במעבדת שיניים על סמך תבנית של פה המטופל . תותבת שלמה משמשת את המטופלים רק במקרים בהם כל השיניים הטבעיות חסרות. התותבת החלקית, הידועה גם בשם "תותבת חלקית נשלפת", מקובעת במקומה על ידי תפסנים הנצמדים לשיניים הסמוכות. קיבוע זה עלול להזיק לחניכיים בשעת דיבור או אכילה, לכן השימוש בתותבות חלקיות נעשה רק במקרים בהם חלק מהשיניים חסרות.

תותבות עליונות ותחתונות

מטופלים רבים משתמשים בתותבות עליונות או תחתונות ורבים מהם מחפשים פתרון נוח יותר. תותבות תחתונות לא תמיד מתאימות בדיוק לצורת הלסת ולא מרגישות כמו שיניים טבעיות. האחיזה שלהן מתרופפת לאורך השנים בגלל התכווצות של רקמת הלסת, והדבר עלול ליצור תחושת אי נוחות מציקה וכאבים.תותבות תחתונות עלולות להגביל את היכולת לאכול או לדבר.

תותבות עליונות נוחות יותר מאחר והן נצמדות לחך העליון מה שמשאיר אותן במקומן. אך כיסוי מלא של החך עלול גם להפחית את היכולת לחוש בטעמים שונים . גם כאבים בזמן לעיסה או דיבור שכיחים למדי ומטופלים רבים נאלצים להשתמש בתכשירים המצמידים את התותבות למקומן.

היתרון של תותבות עליונות ותחתונות הוא שניתן להכין אותן מאוד מהר והן עולות פחות משתלים. הן יכולות לשרוד חיים שלמים, אך עם השנים וההזדקנות, יש להכין בדרך כלל תותבות חדשות שמתאימות לשינוי ברקמה ובמבנה החניכיים.

השתלות 
כיום, השתלות שיניים הן תהליך שכיח מאוד ובעל שיעורי הצלחה גבוהים . עשרות אלפי השתלות שיניים מתבצעות מדי שנה בישראל ושיעורי הצלחה עומדים על 95% בשנה הראשונה וכ-80% בטווח של 10 שנים . את אחוזי ההצלחה הגבוהים אפשר לתלות בהתקדמות האדירה שהתבצעה בתחום הפריודנטיה (טיפול במחלות חניכיים) בישראל בשנים האחרונות. ההתקדמות בתחום ההשתלות באה לידי ביטוי בחומרים מהם עשויים השתלים, בסוגי השתלים הקיימים, בתהליך עצמו ובדרכי ההתאוששות.

מהו שתל דנטלי?

שתל דנטלי הוא התקן שנועד להחליף שן טבעית. השתל מוחדר לתוך עצם הלסת ומתפקד כשן מן המניין . השתל עצמו הוא התקן מחומרים מלאכותיים ומצופה בחומרים תואמים ביולוגיים. זהו התקן בצורת בורג והוא מוחדר ומעוגן בתוך עצם הלסת ותפקידו להיות בסיס להרכבת כתר. לאחר ההשתלה תאי עצם מתפתחים סביב השתל ומחזקים אותו למקומו. תהליך זה אורך בין שלושה לתשעה חודשים.

בניגוד לתותבות, שתלים הם תחליפים קבועים שנראים כמו שיניים אמיתיות ונוח לחיות איתם לאורך זמן . הטכנולוגיה כיום מאפשרת התאמה מדויקת של התותבות לפה המטופל אך למרות זאת קיימת בעיה של התרופפות התותבות ואי נוחות. בעיות אלו אינן מופיעות לאחר השתלת שיניים.

מהי בניית עצם?

ידוע כי ב-50%-30% מהשתלות השיניים קיים צורך בבנייה מחודשת של העצם (רגנרציה של העצם) באיזור ההשתלה. כשאיכות וכמות העצם לא מספיקות להחזקת השתל, יש צורך לבצע השתלת עצם (שיחזור רכס העצם), במטרה לאפשר התקנת שתלים דנטליים. במקרים אלו משתמשים בתחליפי עצם המאפשרים לשתל הדנטלי להיקלט בצורה טובה יותר.

מוצרי ביו-אוס ו ביו-גייד של חברת כצט מובילים את שוק הרגנרציה סביב שתלים דנטליים, בארץ ובעולם. במקרים שבהם לאחר טיפול בנייה מחודשת של רקמת העצם לא מתקבלת התוצאה הרצויה, משתמשים הרופאים בתחליפים ביו-אוס וביו-גייד כדי לבנות את העצם באיזור הרצוי. מקור תכשירים אלה מן החי וביכולתם לעודד בצורה הטובה ביותר את גדילת העצם החדשה .

איך מתאוששים מהשתלת שיניים?

שתלים דנטאליים מצריכים תחזוקה קפדנית והרופאים מייחסים חשיבות עצומה לתחזוק השתל ושמירה על היגיינה לאחר ההשתלה. תחזוק יעיל ואיכותי יאריך משמעותית את חיי השתל :

  • הקפדה על צחצוח וניקיון הפה לאחר השתלה: ניקוי יסודי של החניכיים והשיניים ישמור היטב על השתלים ויתרום להאצת תהליך ההחלמה. שימוש במשחות שיניים מועשרות באובליפיחה כגון דנט אייד של חברת כצט מסייע להרגעת החניכיים, לחלל הפה ולמניעת עששת.
  • הקפדה על ביקור חצי שנתי אצל רופא השיניים ואחת לשלושה חודשים אצל שיננית לבדיקת השתלים ויתר השיניים.
  • מומלץ לאכול מזונות רכים בלבד בימים שלאחר הניתוח, כדי לא לסכן את השתל.

התקנת שתלים היא תהליך שלוקח זמן ועלול להיות יקר, מאחר והוא ניתוח לכל דבר. כמו בכל ניתוח קיים גם סיכון מסוים לסיבוך, גם אחרי בדיקה מקיפה ומעמיקה לפני הטיפול אך בהשוואה לתותבות, שעלולות להיות רופפות ולא יציבות, שתלים מספקים פתרון קבוע, פונקציונלי וטבעי למראה שיחזיר לכם את החיוך לפנים.