יתכן וגם אתם, כמו רבים אחרים, תזדקקו יום אחד להשתלת שיניים. יתכן ואתם כבר זקוקים לאחת. הבשורות הטובות – בשנים האחרונות התרחשו שינויים וחידושים רבים בתחום, וכיום מדובר בטיפול שכיח, בעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד. ולמרות זאת, לפני שמבצעים השתלת שיניים, יש 10 דברים שחייבים לדעת. קבלו אותם

 1. השתלות שיניים, עד כמה זה באמת פופולרי?
  בישראל מתבצעות מדי שנה עשרות אלפי השתלות שיניים באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. האחוזים מצביעים על שיעורי הצלחה של 95% בשנה הראשונה וכ-80% בטווח של 10 שנים.
  תחום הפריודנטיה (טיפול במחלות חניכיים) בישראל ביצע התקדמות אדירה בשנים האחרונות. בשנים אלו הפכו השתלות השיניים לפופלריות ונפוצות. רבים עושים זאת כיום ואחוז החדירה של שתלים דנטליים לשוק הישראלי הוא מהגבוהים בעולם.
 2. איך תדעו אם אתם מתאימים להשתלה?
  השתלות שיניים מתאימות לכל מי שבפיו חסרה שן אחת או יותר. כמעט כל אחד, ללא הגבלת גיל, מתאים לתהליך זה בתלות מסוימת במצב בריאותו אך נדירים הם המקרים בהם לא ניתן לבצע השתלות שיניים מסיבות רפואיות.
 3. ובכל זאת, מי לא מתאים להשתלות שיניים?
  שישה פרמטרים שונים עלולים לגרום לאי התאמתהמטופל לתהליך:
 • אם המטופל סובל ממחלה כמו סכרת, מחלות לב או עששת
 • במקרה של מחלת חניכיים או נסיגה חמורה
 • אם גודל עצמות הלסת וצפיפותן אינו מאפשר השתלה
 • אם המטופל עבר טיפולי הקרנה לאיזור הראש או הצוואר בחמש השנים שקדמו להשתלה
 • אחוזי ההצלחה בקרב מעשנים יורדים בכ-30%
 • מחסור בעצם מתאימה ואיכותית באיזור ההשתלה
 1. האם יש טיפולים אחרים?
  טיפול אפשרי נוסף שמטרתו לתקן חוסר בשן הואגשר. כאשר יש חוסר שן או שיניים ניתן לבחור בטיפול זה שמטרתו שימוש בשיניים שסמוכות לאיזור השן החסרה כתמיכה לכתר או כתרים. תמיכה זו מאפשרת החזקה של הכתר על גבי אזור ללא שיניים אך מחייבת השחזת השיניים השכנות לשן החסרה והתאמת צורתן, כך שיתמכו כראוי בכתר.
  מה ההבדל בין גשר לשתל? בשתל דנטלי אין השחזה או פגיעה בשיניים הסמוכות לשן החסרה ומדובר בתהליך כירורגי, כלומר בהחדרת השתל לעומת שימוש בכתר באופציית הגשר.
 2. מהם היתרונות של השתלת שיניים?
 • פתרון אסתטי – התחושה עם שתלים קרובה מאוד לשיניים טבעיות. השתלים עוברים אינטגרציה לתוך מבנה העצם ועוזרים בשמירה מפני אובדן העצם והחניכיים אשר מתרחשת לרוב לאחר הרכבת גשרים או תותבות נשלפות.
 • בריאות השיניים – מונע את הצורך בהשחזת השיניים הבריאות הסמוכות לשתל כפי שמבוצע בתהליך הרכבת גשר.
 • איכות חיים – השתל מאפשר להימנע משימוש בתותבות נשלפות הגורמות לכאבים ואי נוחות.
 1. מהו בדיוק שתל דנטלי?
  שתל דנטלי נראה כמו מעין בורג סטרילי העשוי מטיטניום או סגסוגת של טיטניום. השתל מוחדר לעצם ותומך ומייצב את עצמו בפה בלי תמיכה של שיניים סמוכות. השתל למעשה מתפקד כמחליף לשורש השן שנעקרה. לאחר ההשתלה, מתחיל תהליך בן 9-3 חודשים של יצירת תאי עצם סביב השתל ואלה מחזקים אותו למקומו.
 2. מהי בניית עצם ומתי היא נדרשת?
  ב-50%-30% מהמקרים קיים הצורך לבנות מחדש את העצם לפני ההשתלה (רגנרציה של העצם). הדבר קורה מאחר ובמקרים אלה העצם באיזור השתל אינה מספיק איכותית וצפופה כדי להחזיק את השתל.

אך קיימת דרך נוספת לעודד בניית עצם, באמצעות שימוש במוצרים המעודדים את בניית העצם. אם לאחר טיפול רפואי לא מתקבלת התוצאה הרצויה ויש צורך בעידוד בניית עצם באיזור ההשתלה ממליצים הרופאים על שימוש בתחליפים כמו ביו-אוס וביו-גייד של חברת כצט כדי לבנות את העצם. מקורם של תכשירים אלה מן החי והם יכולים לעודד בצורה מיטבית את גדילת העצם החדשה על ידי עידוד גדילה מהירה של כלי דם לתוך איזור הטיפול.

 1. האם יש תופעות הלוואי להשתלה?
  כמו בכל הליך כירורגי אחר, גם בניתוחי השתלות עלולות להופיע תופעות לוואי שונות, כגון: כאבים, נפיחות, שטפי דם וזיהומים, אך מרביתן חולפות תוך זמן קצר יחסית.
 2. למי מותר לבצע השתלת שיניים?
  כל רופא שיניים כללי רשאי לבצע השתלות שיניים אם עבר הכשרה מתאימה. מומלץ לבצע את התהליך אצל רופא שיניים כירורג.

10. איך שומרים על השתל אחרי התהליך?
לאחר השתלה זמן ההתאוששות די מהיר וחף מסבל וכאבים מרובים. נטילת תרופות מתאימות לפני ואחרי הטיפול תקל על ההתאששות, וכן שמירה מפני זיהומים ומעקב אחר הוראות הרופא.