ככל שניתוח השתלת השיניים היה מורכב וארוך יותר כך הוא עלול לגרום ליותר תופעות לוואי וסיבוכים. מהם הסיבוכים הנפוצים לאחר השתלת שיניים ואיך ניתן להתמודד איתם? כל המידע בכתבה שלפניכם.

עברתם ניתוח להשתלת שיניים? לפניכם עומדת תקופה של שלושה עד שישה חודשים עד להשלמת קליטת השתלים בגוף. השתלות השיניים הן בעלות אחוזי הצלחה גבוהים, אך כמו בכל ניתוח גם השתלות השיניים גורמות לתופעות לוואי וסיבוכים שונים בשל הקרבה לאזורים רגישים בלסת. לרוב מדובר בתופעות לוואי קלות שחולפות מעצמן במהלך השבועיים הראשונים לאחר ההשתלה.

מהם הסיכונים ותופעות הלוואי לאחר ההשתלה?

כאבים ונפיחות

בימים הראשונים לאחר ההשתלה צפויה נפיחות באזור הפה והלסת שמלווה בכאבים. לעיתים יתפתח גם שטף דם מקומי שיתבטא בכתמים כחולים או סגולים, שאף הוא נורמלי וטבעי. הנפיחות תחלוף לאחר שלושה ימים עד שבוע מיום ההשתלה, ושטף הדם יחלוף בתוך שבועיים.

כיצד מתמודדים? 
יש להקפיד על ביצוע הוראות הרופא, ואם נרשמו לכם תרופות לשיכוך כאבים או תרופות אחרות יש לנטול אותן במועד. מעבר לכך, חשוב לאכול מזון רך וקר במהלך הימים הראשונים, להרבות במנוחה ולעדכן את הרופא במידה והתסמינים מחריפים.

זיהום באזור ההשתלה

בניתוח ההשתלה, כבכל ניתוח אחר, עשויים להתפתח זיהומים באזור השתל. זיהומים לאחר הניתוח פוגעים בתהליך הקליטה של השתל ובבניית העצם ועשויים לגרום לזיהום משמעותי שיחדור למחזור הדם וללב. אחד התסמינים לזיהום הוא נפיחות מוגברת. לכן, יש להתייעץ עם הרופא ולטפל בזיהומים ללא דיחוי.

כיצד מתמודדים? רופאי השיניים ממליצים על נטילה של מנת אנטיביוטיקה לפני ההשתלה כדי למנוע זיהומים במהלך הניתוח וכמובן, שמירה על סביבה סטרילית במהלך ההשתלה. לעיתים נדירות, הרופא יחליט לפתוח מחדש את החניכיים כדי לסלק את הרקמות המזוהמות.

פגיעה עצבית באזורים אחרים בפנים

במקרים מסוימים, עשויה להתפתח לאחר ההשתלה תחושת נימול בלסת התחתונה. תחושה זו מקורה בפגיעה בעצב הלסת, שהתרחשה ככל הנראה בשלב הקידוח. תופעה זו היא נדירה ולרוב חולפת מעצמה לאחר מספר ימים. במקרים אחרים, שימוש בשתלים ארוכים מדי יגרום לשתלים לחדור אל חלל הסינוס ולגרום לדלקת בסינוסים.

איך מתמודדים? עורכים את השתלת השיניים אצל מנתח מיומן שמקפיד על ביצוע תצלומי רנטגן והדמיות C.T כדי לתכנן היטב את מהלך הניתוח ובחירת השתלים המתאימים, כך שתימנע פגיעה בעצבים.

בעיה בקליטת השתל בלסת
הצלחה של השתלת שיניים תלויה במידת הקליטה של השתל בלסת. עצם הלסת אמורה לפגוש את השתל ולעטוף אותו בעזרת החניכיים, בדיוק כמו שהיא עוטפת שורש של שן טבעית. אם עצם השן הקיימת לא מספיק בריאה, נפגעת בניית העצם הטבעית והשתל לא נקלט בלסת. במקרים כאלה, הרופא ימליץ להוציא את השתלים ולחזור על פעולת ההשתלה.

איך מתמודדים? ניתן לעודד את בניית עצם לאחר ההשתלה או לפניה בעזרת מוצרים ייעודיים לכך, כמו ביו אוס – מינרל טבעי המופק תחת תקני בטיחות מחמירים הזהה מבחינה כימית לעצם האנושית. שימוש במינרל זה מעודד את בניית העצם החדשה באזור ההשתלה.

מעבר לכך, לאחר התייעצות עם רופא השיניים ניתן לכסות את חלקיקי מינרל ביו אוס בעזרת ממברנה עשויה קולגן כמו ביו גייד , שמבטיחה בניית עצם ללא הפרעה ומניעה של חדירת רקמה בלתי רצויה, התורמות להצלחת ההשתלה.

טיפים כללים לאחר ההשתלה:

  • הימנעו מעישון 14 יום לפני השתלת השיניים ועד לסיום קליטת השתלים בלסת
  • הימנעו משתיית אלכוהול במיוחד אם אתם מעשנים
  • שימרו על היגיינת הפה על ידי שימוש בתמיסת חיטוי המכילה 0.2 אחוז כלורהקסידין פעמיים ביום במשך שבועיים
  • הקפידו על ביקורים בזמן אצל הרופא להוצאת תפרים וביקורת

אחרון והכי חשוב – אל תפסיקו לחייך