תחום השתלות השיניים עשה בשנים האחרונות צעדים גדולים קדימה. נרשמו שיפורים משמעותיים בחומרים מהם עשויים השתלים, בסוגי השתלים הקיימים, בחומרי בניית העצם ובדרכי הריפוי לאחריו. כלומר, השתלות שיניים נחשבות היום להליך שגרתי בעל אחוזי הצלחה גבוהים, אבל כמו כל ניתוח גם השתלות שיניים טומנות בחובן סיבוכים וסיכונים. הדרך להפחתת הסיכון מתחילה באיתור רופא מומחה ושימוש בחומרים איכותיים לבניית העצם סביב השתל, כמו ביו אוס וביו גייד. לפניכם פירוט הסיכונים והסיבוכים האפשריים.

סיבוכים וסיכונים נפוצים

השתלת שיניים היא ניתוח לכל דבר וככזה עלולים להתלוות אליו סיבוכים ותופעות העלולים להופיע בכל ניתוח:

  • הרדמה: סיבוך עלול לנבוע מרגישות יתר לתרופות הרדמה, ובמקרים נדירות תיתכן ירידת לחץ דם
  • זיהום: בדרך כלל לא מדובר בזיהום משמעותי שעלול ליצור בעיות רציניות. במקרים נדירים יש צורך לפתוח מחדש את החניכיים כדי לסלק את השתל ואת החיידקים שחדרו לאזור
  • דימום: עלול להתרחש מיד ובמקרים נדירים גם כמה ימים או שבועות לאחר הניתוח. במקרים נדירים לא פחות, כשהדימום הוא רב, יש צורך בניקוזו

מעבר לכך, ישנם סיכונים הייחודים לתהליך השתלת השיניים

:

  • פגיעה עצבית: עלולה לגרום לאובדן תחושה או לתחושת נמלול בחלל הפה או לפגיעה בחוש הטעם. פגיעה כזאת היא נדירה וחולפת במרבית המקרים מאליה. איך נמנעים מזה? על ידי תכנון קפדני של הרופא המנתח בעזרת ההדמיות ה–CT המאפשרות רמת אבחון טובה לגבי מיקום העצב ומהלכו בלסת.
  • פגיעה בסינוס: כתוצאה מחדירת השתל לחלל הסינוס. תקלה כזאת עלולה לגרום לזיהומים בסינוסים. איך נמנעים מזה? על ידי תכנון נכון של מהלך הניתוח בעזרת תצלומי רנטגן מתאימים, כולל CT.
  • זיהום איזור ההשתלה והשתל: עלול לגרום להפרעה בתהליך הקליטה של השתל. איך נמנעים מזה? וודאו שימוש באמצעי זהירות קפדניים לפני וזמן הניתוח למשל: סביבת עבודה סטרילית, ושימוש באנטיביוטיקה מניעתית.

העלאת אחוזי ההצלחה עם תהליך בנית עצם

כדי לשפר את סיכויי הצלחת השתלת השיניים, רצוי להגיע להשתלה במצב בריאותי תקין, ולמעשנים מומלץ להפסיק. מעבר לכך, חשוב לבחור רופא בעל ניסיון רב בהשתלות שיעריך את מידת הצורך בבניית עצם לפני או במהלך ההשתלה. ב-30% מהמקרים תהליכי בניית עצם (רגנרציה) נדרשים לצורך שיפור יכולת קליטת השתל בלסת. בתהליך זה מוסיפים תחליף עצם במקום שבו אין מספיק עצם בכדי לשחזר את מבנה השן כך שיעטוף את השתל. השימוש בתחליף עצם ממקור טבעי, כמו ביו אוס מבית גייסטליך, בשילוב מעטפת הגנה על ידי ממברנת קולגן, כמו ביו גייד מבית גייסטליך, יבטיחו את הצלחת התהליך.

השימוש בחומרים איכותיים מעלה את שיעור ההצלחה של תהליכי הבנייה מחדש של העצם, נוח לשימוש ומשפר את התוצאה האסתטית. בסיום התהליך התחושה בפה תהיה טבעית, כמו כל שן רגילה.