כבר אין צורך לחשוש מפני שתלים דנטליים. בשנים האחרונות התרחשו שינויים וחידושים רבים בתחום, ואחוזי ההצלחה של תהליכי השתלת שיניים הפכו לגבוהים ביותר. ד"ר יניב מאייר מסביר אודות סוגי שתלים דנטליים הקיימים כיום בשוק, ועל תהליך ההשתלה.

עשרות אלפי השתלות שיניים מתבצעות בישראל מדי שנה, ושיעורי הצלחה עומדים על 95% בשנה הראשונה וכ-80% בטווח של 10 שנים. כיום ניתן לבצע אפילו השתלת שיניים ביום אחד. את אחוזי ההצלחה הגבוהים אפשר לתלות בהתקדמות האדירה שהתבצעה בתחום הפריודנטיה (טיפול במחלות חניכיים) בישראל בשנים האחרונות. ההתקדמות בתחום ההשתלות באה לידי ביטוי בחומרים מהם עשויים השתלים, בסוגי השתלים הקיימים, בתהליך עצמו ובדרכי ההתאוששות.

ד"ר יניב מאייר, מומחה לרפואת חניכיים ושתלים, ורופא בכיר במחלקה לפריודנטיה בבית הספר להתמחויות ברפואת שיניים בבית החולים רמב"ם בחיפה, ענה על מספר שאלות כדי שתוכלו ללמוד ולהכיר טוב יותר את סוגי השתלים הקיימים.

לפי ד"ר מאייר, "שתל דנטלי הוא התקן דמוי בורג המהווה תחליף לשורש השן. השתלים עשויים ממתכת הנקראת טיטניום. למעשה כל חברות השתלים מוכרות שתלים העשויים מאותו החומר. השתל מוחדר לעצם, תומך ומייצב את עצמו בפה בלי תמיכה של שיניים סמוכות. השתל מתפקד למעשה כמחליף לשורש השן שנעקרה. לאחר ההשתלה, מתחיל תהליך בן כשלושה עד שישה חודשים, שבמהלכם נוצר קשר חזק ויציב בין העצם לבין השתל."

שתלים דנטליים: מהם ההבדלים בין השתלים השונים?

"ההבדלים באים לידי ביטוי בעיצוב השתל, פני השטח של השתל, בקרת האיכות, מחקרים שהחברה עורכת, וכמובן מוניטין החברה. כמובן שחשוב לקחת בחשבון את מחיר שתלים דנטליים מתוצרת יצרנים שונים. בשנים האחרונות החלו לשווק שתלים לבנים העשויים זירקוניה.

מהם שתלי זירקוניה?

  • זירקוניה הוא חומר דמוי יהלום מלאכותי, שנחרט במעבדה מיוחדת עם ציוד מיוחד. זוהי למעשה תחמוצת של היסוד המתכתי זירקוניום (ZR), והחומר מוגדר כחומר קראמי לא מתכתי. מכיוון שהזירקוניה אינה מתכת, מעבר קרני האור דרך הזירקוניה נראה מאוד טבעי.
  • השתלים מגיעים בעוביים ואורכים שונים. רופא השיניים בוחר את מימדי השתל המתאים על פי נתונים שהוא אוסף במהלך הבדיקה.
  • שתלי זירקוניה הם שתלים בצבע לבן (בניגוד לשתלים הקונבנציונליים שצבעם הינו אפור) ויתרונם הגדול הוא בתוצאה האסתטית שמתקבלת: צבעם קרוב לצבע השן, ולכן אין השתקפות אפורה של השתל דרך החניכיים. גם אם ישנה נסיגת חניכיים קלה, אין התגלות של החומר האפרפר של השתל.
  • בחלק מהמקרים קיימים הבדלים גדולים מדי בין צבע השתלים לבין צבע השיניים. במקרה זה יש לשקול, בהתייעצות עם הרופא, הלבנת שיניים

מתי משתמשים בכל סוג שתל?

"ככלל אנו מעדיפים להשתיל את השתל הארוך ביותר והרחב ביותר בהתאם לממדי העצם באותו מקום מחוסר שיניים. ישנם שתלים שצורת פני שטחם מאפשרת שיקום מיידי (כלומר: חיבור של כתר ומבנה על אותו השתל כבר ביום ההשתלה). מאידך, קיימים שתלים בעלי טופוגרפיה פחות גסה והם על פי רוב אינם מתאימים לשיקום מידי. שתלים עבים יותר יותקנו בדרך כלל באזור השיניים הטוחנות בעוד ששתלים צרים יותר יושתלו באזור השיניים החותכות."

מהי בניית עצם ומתי היא נדרשת בהקשר לשתלים דנטליים?

"ב-50%-30% מהמקרים קיים הצורך לבנות מחדש את העצם לפני ההשתלה (רגנרציה של העצם). הדבר קורה מאחר ובמקרים מסויימים העצם באיזור השתל אינה מספיק איכותית וצפופה בכדי להחזיק את השתל. על מנת לעודד בניית עצם באיזור ההשתלה, ממליצים הרופאים על שימוש בתחליפים מעודדי רגנרציה (בניית מחדש של העצם). מקורם של תכשירים אלה מן החי, והם יכולים לעודד בצורה מיטבית את גדילת העצם החדשה על ידי עידוד גדילה מהירה של כלי דם לתוך איזור הטיפול. מוצרי הרגנרציה הם תכשירים חיוניים בתהליך שיקום האחיזה של השן שנפגעה."

אי אפשר לדבר על תהליך כזה מבלי לשאול על מחיר.

"רפואת שיניים היא שוק חופשי שבו קיימות מרפאות שיניים ציבוריות לצד מרפאות שיניים פרטיות. כמו כן קיימות שתי התמחויות ברפואת שיניים (רפואת חניכיים וכירורגית פה ולסת) שבהם מתמקצע רופא שיניים במשך מספר שנים לביצוע פרוצדורות כירורגיות מורכבות וביניהן השתלות שיניים. על כן טווח המחירים של פרוצדורת התקנת שתלים דנטליים רחב ביותר ותלוי בעיקר במוניטין הרופא, ניסיונו והכשרתו, והצורך בפרוצדורות נוספות הנלוות להתקנת השתל כגון השתלת עצם".