שיקום על גבי שתלים הינו אמנם פיתרון שהופך לנפוץ יותר ויותר, אך לא לכולם מתאימה אותה השיטה. יחד עם התפתחות התחום, פותחו מספר שיטות שונות להשתלת שיניים שמותאמות למבנה הלסת, צפיפות העצם ורצון המטופל.
חלק מהשיטות נחשבות לקצרות ומהירות יותר, וחלקן מערבות תהליך ארוך יותר שכולל מספר שלבים עד לסיום תהליך השיקום.

לפניכן מידע על סוגי ההשתלות הנפוצות:

השיטה הקלאסית

התהליך הוותיק של השתלת שיניים המורכב משני שלבים עיקריים: שלב החדרת השתלים הדנטליים ללסת ושלב העמסת המבנה ושיקום השיניים החסרות באמצעות כתרים, גשרים או תותבות. בין שני השלבים האלו יש תקופת המתנה שנמשכת בין שלושה לשישה חודשים, במהלכה השתל נקלט בעצם הלסת באופן טבעי. במקרים שיש דלדול בעצם הלסת, הרופא משתמש בתחליף עצם שמסייע להצלחת קליטת השתל בלסת כמו ביו אוס מבית גייסטליך.
יתרונות: שיטה זו נחשבת למוכרת ומתאימה למרבית המטופלים. סיכויי ההצלחה בשיטה זו הינם גבוהים.
חסרונות: מרבית המטופלים מעוניינים להימנע מתקופת המתנה ארוכה בין שני השלבים, ומחפשים שיטות מהירות יותר לביצוע ההשתלה.

שיטת העמסה מיידית

בשיטה זו נחסכת מהמטופל תקופת ההמתנה בין החדרת השתל לבין העמסת המבנה ושיקום השיניים החסרות, ושני השלבים מתקיימים בטיפול אחד שבסיומו מותקן כתר זמני על גבי השתל. שיטה זו מתאימה למטופלים בעלי כמות עצם בלסת שמספיקה לקליטת השתל.
יתרונות: שיטה זו חוסכת את הצורך בהליך כירורגי נוסף להעמסת מבנה על השתל, היא בעלת תקופת החלמה קצרה יחסית ומונעת את הצורך בתקופת המתנה של שלושה עד שישה חודשים בין שני השלבים.
חסרונות: שיטה זו אינה מתאימה לכל מטופל, ובמיוחד לא למטופלים שאין בלסת שלהם כמות עצם מספיקה לקליטת השתל. יתכן ומטופלים אלו יצטרכו לעבור תהליך של בניית עצם לפני השתלה בשיטת ההעמסה המיידית. חשוב להתייעץ עם רופא מומחה לפני ביצוע הליך זה.

שיטת 4 ב-1

בשיטה זו הרופא מבצע את ההשתלה מיד לאחר עקירת השן הפגועה, באותו הליך כירורגי. שיטה זו מתאימה להשתלה של ארבע עד שש שיניים בו זמנית והיא קיבלה את שמה מכיוון שהיא מרכזת ארבעה שלבים שונים בהליך אחד: עקירה, הכנסת שתל, חשיפת השתל והתקנת מבנה על השתל.
יתרונות: שיטה זו נחשבת למהירה מאוד. ההחלמה לרוב מהירה יותר וכרוכה בפחות כאבים. כמו כן אין צורך בתפרים.
חסרונות: שיטה זו מצריכה רמת מיומנות גבוהה מאוד מהרופא שמבצע את ההשתלה וסיכויי ההצלחה שלה נחשבים לנמוכים יותר משל שתי השיטות הקודמות.

מתי לא כדאי לבצע הליכים מהירים?

  • אם קיימת דלקת חריפה באזור ההשתלה שעשויה לגרום לזיהום באזור השתל
  • אם המכתשית שנשארה במקום העקירה פגועה ואינה מאפשרת העמסה מיידית של מבנה
  • אם רקמת החיבור בחניכיים דקה מדי
  • אם אתם סובלים ממחלות רקע כמו סוכרת, מעשנים, נוטלים תרופות מסוימות וכדומה.
  • אם צפיפות העצם בלסת אינה אופטימלית ונדרש תהליך של בניית עצם

מהו תהליך בניית עצם?

בתהליך זה מוסיפים עצם ממקור טבעי או מלאכותי במקום שבו היא חסרה בכדי לשחזר את מבנה השן כך שיעטוף את השתל ויעודד את צמיחת העצם סביב השתל. קיימים מקרים בהם ניתן לבצע תהליך בניית עצם תוך כדי ההשתלה, אך במקרים חמורים עדיף לבצע את בניית העצם כחמישה עד תשעה חודשים טרם ההשתלה. כדי לבצע בניית עצם, הרופא משתמש בתחליף עצם טבעי מין החי, כמו ביו-אוס מבית גייסטליך, ובמידת הצורך עוטף את האזור בממברנת קולגן, כמו ביו גייד מבית גייסטליך, המשמשת כתחבושת.
מידת הצלחת הטיפול תלויה במיומנותו של הרופא ובאיכותם של תחליפי העצם שבהם בחר להשתמש. מוצרי גייסטליך מיוצרים בשוויץ ומובילים את שוק בניית העצם בארץ ובעולם עם למעלה מאלפיים שימושים ביום. השימוש בהם מבטיח תוצאות אסתטיות מצוינות ושמירה על תחושה טבעית בפה לאחר ההשתלה.