השתלת שיניים היא דרך טיפול מתקדמת ומוצלחת בתחום כירוגית פה ולסת לטיפול בחוסר של שן אחת או יותר, מבלי לפגוע בשיניים אחרות בפה. לפני שבוחרים בהשתלת שיניים לטיפול בחוסר של שיניים בפה מומלץ לדעת להכיר את המונחים המקצועיים, את האפשרויות שעומדות בפניכם ואת החומרים השונים שעומדים לרשות רופא השיניים:

שתל דנטלי: השתל, שמחליף את שורש השן החסרה, נראה כמו סוג של בורג סטרילי, עשוי מטיטניום או סגסוגת של טיטניום. השתל מוחדר לעצם הלסת ומייצב את עצמו בפה בלי פגיעה בשיניים הסמוכות. לאחר ההשתלה, מתחיל תהליך בן שלושה עד תשעה חודשים של יצירת תאי עצם סביב השתל, שמחזקים אותו למקומו. קיימים סוגים שונים של שתלים, שאמנם מיוצרים מאותו החומר, אך ההבדלים ביניהם באים לידי ביטוי בעיצוב השתל, פני השטח של השתל, בקרת האיכות ורמת המחקרים שהחברה עורכת לפני השימוש. מידע נוסף על שתלים דנטליים

אוסטאואינטגרציה: תקופת המתנה לקליטת הבורג בעצם הלסת, שנמשכת בין שלושה לשישה חודשים עד להתקנת השיניים על הברגים. במהלך תקופה זו, עצם הלסת אמורה לגדול ולהתעבות, לעטוף את השתל ולייצבו כדי שההתקנה של השיניים החדשות עליו תהייה בטוחה. מושתלי שיניים שנזקקו להרמת סינוס או השתלת עצם צריכים להמתין יותר משישה חודשים עד לסיום התהליך,  כשתקופת ההמתנה חיונית להצלחת ההשתלה.

מכתשית עקירה: זהו החלל הנוצר במקום השן החסרה. לאחר עקירת השן, נוצר קריש הדם בחלל כחלק מתהליך הריפוי הטבעי של המכתשית, שבהמשך מתפקד כשלד מיבני לבניית העצם במרכז המכתשית. בהעדר דימום או קריש דם יציב בתוך המכתשית נותרת עצם הלסת באיזור העקירה חשופה לחיידקים הנמצאים בחלל הפה ועלולה להזדהם בקלות. במצב זה, כשתהליך הריפוי של האיזור אינו תקין, מתפתחת במכתשית העקירה "מכתשית יבשה". תופעה זו עשוייה להיות מלווה בכאבים ומומלץ לפנות לרופא השיניים לצורך אבחון וטיפול.

הרמת סינוס: ניתוח בו נעשית השתלת עצם מתחת לסינוס. הניתוח מבוצע כשהעצם, שנמצאת מתחת לסינוס, נשחקה ואינה עבה מספיק לביצוע השתלת שיניים. הרמת רצפת הסינוס מעבה את העצם לפני השתלת שיניים, באמצעות הוספת תחליף עצם לרצפת הסינוס המקסילרי.

ממברנה מגינה: הממברנה היא מעין דף קטן שמונע כניסת תאים מרקמת החיבור הרכה אל אזור עיבוי העצם, כך שתאי העצם ייתייצבו במיקום בו הושתלו כדי לבנות את רקמת העצם ותתקבל עצם חדשה. סיכויי ההצלחה של טיפול בניית העצם משתפרים בעזרת השימוש בממברנה איכותית כמו ביו גייד – ממברנת קלוגן תוצרת גייסטליך, שמיוצרת מקולגן טבעי והיא המובילה בארץ ובעולם בשוק הרגנרציה הדנטאלית.

רגנרצייה של עצם/ בניית עצם: בכ-40% מהמקרים של השתלות שיניים יש צורך לבנות מחדש את העצם לפני ההשתלה. תהליך זה מכונה גם רגנרציה של העצם. הדבר קורה מאחר ובמקרים אלה העצם באיזור השתל אינה מספיק איכותית וצפופה כדי להחזיק את השתל. החוסר בעצם לסת לא מאפשר למקם את השתל ולייצבו בלסת בצורה מוצלחת.

אומנטציה הוריזונטלית/ אופקית: בניית עצם המיועדת להרחיב את עובי עצם הלסת, במקרים בהם עצם הלסת דקה מדי כדי לבצע השתלה. ההרחבה של העצם מתבצעת בעזרת השתלת תחליף עצם אופקית. לאחר ההשתלה מכוסה האיזור בממברנה מגינה.

אוגמנטציה ורטיקאלית/ אנכית: במקרה של חוסר עצם אנכי, גובה הלסת לא מאפשר שימוש בשתלים דנטליים באורך הרצוי. סיכויי ההצלחה של ההשתלות הורטיקליות נמוכים יותר מההשתלה ההוריזונטלית ולכן חשוב עוד יותר לכסות את איזור ההשתלה בממברנה מגינה, שהשימוש בה מעלה את סיכוי הצלחת הטיפול.

תחליף עצם: עצם ממקור חיצוני מן החי, העוברת תהליך עיבוד יסודי ומקיף כך שהיא לא תכיל חומר אורגני חי ומשמשת כתשתית עליה נבנית עצם טבעית. ביו אוס – תחליף העצם טבעי של גייסטליך, ניתן להשוואה מבחינה כימית ומבנית לעצמות בגוף האדם. ריבוי הנקבוביות שבו והרכבו הטבעי מעודדים את היצירה והצמיחה של עצם חדשה באתר ההשתלה. 

כעת תוכלו לפנות ולקבל טיפול שייכול לשמור על מבנה הלסת שלכם ולשפר באופן ניכר את איכות חייכם. חמושים בהיכרות מקיפה עם המושגים המקצועיים האלו, יש בידכם האפשרות להחליט איך להתקדם עם השתלת השיניים בלי לחשוש.