עם התפתחותו של תחום השתלות השיניים, התפתחו גם פתרונות איכותיים לבניית עצם עבור אנשים שאין להם מספיק עצם שן להתקנת שתלים. ב-50%-30% מהשתלות השיניים קיים צורך לבנות מחדש את העצם לפני ההשתלה (רגנרציה של העצם) מכיוון שהעצם באזור הזקוק להשתלה אינה מספיק צפופה, חזקה ואיכותית כדי להחזיק את השתל במקומו.

תהליך בניית העצם מאפשר לכל אדם ליהנות ממראה אסתטי של שיניים בריאות, גם אם בעבר הוא לא עמד בקריטריונים להשתלה.

מי זקוק להשתלת עצם?

חוסר בעצם יכול להיגרם מסיבות שונות, כגון: דלקת ממושכת שגרמה לספיגת העצם, מחלת חניכיים, חוסר מולד בשיניים ועוד. לרוב, החוסר בעצם נקבע על ידי רופא השיניים לאחר צילום הרנטגן. לאחר בדיקה, רופא השיניים יחליט אם ניתן לבצע בניית עצם תוך כדי ההשתלה או שיש לבצע בניית עצם תחילה, ורק לאחר השלמת התהליך לבצע את ההשתלה. החלטתו תלויה במידת היכולת לייצב את השתל בצורה טובה תוך כדי הניתוח, למרות העצם החסרה.

מהו תהליך השתלת עצם?

בתהליך זה מוסיפים עצם ממקור טבעי או מלאכותי במקום שבו היא חסרה בכדי לשחזר את מבנה השן כך שיעטוף את השתל. בהתאם לרמת החוסר, בניית העצם יכולה להתבצע לאורך או לרוחב. בבניית עצם לרוחב (אוגמנטציה ורטיקלית) דוחקים את העצם הקיימת עד ליצירת מרווח שלתוכו מכניסים את השתל וסביבו תחליף עצם שיעודד את צמית השן סביב השתל. בבניית עצם לגובה (אוגמנטציה הוריזונטלית) משתילים תחליף עצם מין החי באזור החסר ומכסים בממברנת קולגן, כמו ביו גייד מבית גייסטליך, המשמשת כתחבושת.

ממברנה הינה קרום עדין שמכסה את אזור השתל, מונעת חדירה של חיידקים לאזור במהלך ההחלמה ומסייעת לחידוש רקמת העצם. הממברנה מיוצרת מקולגן טבעי, שהינו המרכיב העיקרי בעור וברקמות מחברות, ולכן משמש כרקמת הגנה טבעית ובריאה. בשונה ממברנות אחרות שיש להוציאן בהליך נוסף לאחר ההשתלה, ממברנה ביו-גייד נספגת לאחר מספר חודשים ומתפרקת באופן טבעי בעזרת המנגנון המטבולי של הגוף.

מתי ניתן לבצע השתלת עצם תוך כדי השתלת השיניים?

במקרים רבים, ניתן לבצע השתלת שיניים ובניית עצם בו זמנית בהתאמה לכמות ואיכות העצם באזור ההשתלה. אם קיימת מספיק עצם כדי לתמוך בשתל, הרופא יכול לבצע הוספה של מינרל עצם טבעי מיד לאחר הכנסת השתל (רגנרציה סביב השתל). מינרל זה יסייע לצמיחת עצם סביב השתל במהלך תקופת ההחלמה מהניתוח ויסייע להצלחת ההשתלה.

כמה זמן לוקח תהליך בניית עצם?

אם רופא השיניים שלכם בחר לבצע את בניית השן בנפרד מההשתלה, יש להמתין כחמישה עד תשעה חודשים. בתקופה זו העצם הביולוגית שלכם בונה את עצמה ומגיעה למיימדים ממאפשרים ביצוע השתלת שיניים.

האם להשתלת עצם יש תופעות לוואי?

לרוב, לא מופיעות תופעות לוואי קשות לאחר השתלת עצם מעבר לנפיחות קלה וכאב באזור הניתוח במשך מספר ימים. את הכאב ניתן להפחית בעזרת נטילת משככי כאבים. אם הניתוח היה מורכב וארוך יתכנו תופעות לוואי נוספות, כמו: שטף דם מקומי. בכדי למזער את תופעות הלוואי ולמנוע זיהומים מומלץ להימנע ממאכלים קשים או חמים, לנטול את התרופות שנרשמו על ידי רופא השיניים ולהימנע ממאמצים גופניים בימים הראשונים.

מה אחוז ההצלחה של בניית העצם?

מידת הצלחת הטיפול תלויה במיומנותו של הרופא ובאיכותם של תחליפי העצם שבהם בחר להשתמש. כמו כן, מידת ההצלחה תלויה גם במטופל שכן אחד הגורמים העיקריים לכישלון בניית העצם הוא זיהום באזור ההשתלה. הקפדה על הגיינת הפה וקיום הוראות הרופא לאחר ההשתלה יסייעו רבות לבניית העצם שן החסרה וקליטת השתל בלסת. גורמים נוספים המפריעים להצלחת הטיפול הם: עישון, הפעלת לחץ על מקום ההשתלה (כמו שן תותבת), מחלות כרוניות או גיל מבוגר.

מדוע חשוב לבחור בחומרים איכותיים לבניית עצם?

הבחירה בחומר איכותי מסייעת להצלחת הטיפול ולקליטת העצם, ומונעת את הצורך בניתוחים נוספים. הבחירה האידיאלית להשתלת עצם תהיה עצם מגוף המטופל, שסיכויי הקליטה שלה הם הטובים ביותר. החיסרון שבקצירת עצם מהמטופל טמון בכך שהדבר מצריך ניתוח נוסף, דבר החושף את המטופל לזיהומים ולכאבים. כמו כן, ברוב המקרים כמות העצם שניתן לקצור מהמטופל היא נמוכה.

לכן, פותחו תחליפי עצם מין החי (בקר ברוב המקרים) המשתמשים כיום את הרופאים ברוב השתלות העצם. ביו-אוס מבית גייסטליך הינו מינרל עצם טבעי שמעודד את צמיחת העצם המיוצר בשוויץ ומוביל את שוק הרגנרציה בארץ ובעולם עם למעלה מאלפיים שימושים ביום. ביו-אוס מופק מהחלק המינרלי של עצם הבקר, שדומה מבחינה כימית לעצם האנושית, ומופק בתהליך טיהור ייחודי, תוך שמירה על היגיינה ותקני בטיחות מחמירים. השימוש בביו-אוס מבטיח תוצאות אסתטיות מצוינות ושמירה על תחושה טבעית בפה לאחר ההשתלה.