בישראל מתבצעות עשרות אלפי השתלות שיניים מדי שנה באחוזי הצלחה גבוהים, אך אין זה אומר שאנחנו לא צריכים לבדוק מי מבצע אותן ובאילו חומרים הוא משתמש.

בשלב הראשון, מומלץ לבחור אם הרופא שבחרתם אכן מתאים לביצוע ההשתלה: האם הוא קיבל הכשרה מתאימה לביצוע השתלת שיניים, שהיא הליך כירורגי לכל דבר? מעבר לכך, קיימים מצבים רפואיים בהם מומלץ שמומחה לרפואת שיניים או מומחה פה ולסת יבצע את ההשתלה כדי להבטיח תוצאה אסתטית טובה וכדי למנוע סיבוכים בהחלמה.

כדאי לזכור שעל אף שפרוצדורת התקנת שתלים בטוחה יחסית ובעלת שיעור הצלחה גבוה, על הרופא להציג בפניכם אלטרנטיבות טיפוליות נוספות,למקרים בהם תבחרו שלא לבצע את ההשתלה. לכן, חשוב מאוד להקפיד על בחירת הרופא המתאים שילווה אתכם לאורך כל תהליך ההשתלה, ייעץ לכם ויסייע לכם לקבל החלטות מתאימות להמשך הטיפול.

לפני ביצוע ההשתלה על הרופא לבצע צילום של האזור, אבחון קליני מדויק ותכנון של מהלך ההשתלה. לכן, חשוב לוודא שלרופא יש במרפאתו כלי אבחון מתקדמים שיסייעו לו לבצע את ההשתלה באופן מדויק.

כמו כן, לאחר סיום ביצוע השתלת השיניים חשוב לבצע מעקב רפואי למניעת סיבוכים וטיפולים שונים לשמירה על השתלים ועל הגיינת הפה. חשוב לבחור ברופא שיכול להמשיך את המעקב אחרי השתלים גם לאחר ההשתלה ושיש במרפאתו צוות מתאים לביצוע כל טיפולי ההמשך.

אם בחרתם היטב וקבעתם כבר תור, יש כמה שאלות שכדאי לשאול את הרופא לפני שמתיישבים על כיסא הפציינט. השאלות הללו עוסקות בחומרים מהם עשויים השתלים, בסוגי השתלים, בתהליך עצמו ובדרכי ההתאוששות:

האם אני מועמד מתאים להשתלה?

ברוב המקרים התשובה של הרופא לשאלה זו תהיה חיובית, שכן תהליך השתלת שן מתאים כמעט לכל אחד, ללא הגבלת גיל. אך קיימות סיבות רפואיות שאינן מאפשרות השתלת שיניים, התלויות במצבכם הרפואי:

  • אם אתם סובלים ממחלה כגון סכרת, מחלות לב או עששת
  • אם אתם סובלים ממחלת חניכיים או נסיגת חניכיים חמורה
  • אם גודל עצמות הלסת וצפיפותן אינו מאפשר השתלה
  • אם עברתם טיפולי הקרנה לאיזור הראש או הצוואר בחמש השנים שקדמו להשתלה
  • אם אתם מעשנים אז אחוזי ההצלחה הצפויים לכם יורדים בכ-30%

למה לבצע השתלת שיניים ולא להתקין כתר?

מרבית הרופאים ימליצו לכם לבצע השתלת שיניים, אך יציגו בפניכם טיפולים חלופיים. ההעדפה לביצוע השתלת שיניים נובעת מכך שמדובר בפיתרון אסתטי המאפשר מראה ותחושה קרובים מאוד לשיניים טבעיות. השתלים עוברים אינטגרציה לתוך מבנה העצם ומונעים אובדן עצם וחניכיים כפי שמתרחש לעיתים לאחר הרכבת גשר או שימוש בתותבות. בנוסף, אופצית השתלת השיניים מייתרת את הצורך בהשחזת שיניים בריאות הסמוכות לשתל, כפי שנהוג לבצע בתהליך הרכבת גשר.

האם יש תופעות לוואי להשתלה?

השתלת שיניים היא תהליך כירורגי לכל דבר, ולכן גם בניתוחי השתלות עלולות להופיע תופעות לוואי שונות כמו: נפיחות, שטפי דם וזיהומים או כאבים. מרבית התופעות הללו חולפות תוך זמן קצר יחסית. על הרופא להדריך אתכם לגבי תופעות הלוואי הצפויות, ולהנחות אתכם איך להקל על אי הנוחות ואיך להבחין בין תופעות לוואי שגרתיות לבין התפתחות של סיבוך או זיהום. כמו כן, על הרופא לצייד אתכם במרשם לאנטיביוטיקה, משככי כאבים ושטיפות אנטי בקטריאליות.

מה ההבדלים בין השתלים השונים?

לאחר ביצוע צילום ואבחון מקיף, הרופא יתאים עבורכם שתלים. קיים מגוון רב של שתלים דנטלים, בגדלים שונים ואיכויות שונות. הבדלי האיכות בין השתלים מתבטאים בעיצוב השתל, פני שטחו, בקרת האיכות שלו, המחקרים שנעשו ועומדים מאחוריו ועוד. חשוב לוודא שהרופא משתמש בשתלים איכותיים ומתקדמים, שעשויים מחומרים טובים. למשל, לאחרונה החלו לשווק ולהשתמש בשתלי זירקוניה (חומר קראמי דמוי יהלום מלאכותי, שנחרט במעבדה מיוחדת) שצבעם לבן, לעומת שתלים אחרים שצבעם אפור. היתרון הגדול של שתלי זירקוניה הוא בתוצאה האסתטית הקרובה מאוד לשן טבעית המונעת השתקפות אפורה של השתל דרך החניכיים.

איך מתאימים את מידות השתלים למטופל?

בדרך כלל הרופא יעדיף להשתמש בשתל הארוך ביותר והרחב ביותר בהתאם למימדי העצם במקום שבו יש חוסר בשיניים. כמו כן, התאמת השתל תלויה באופי הפרוצדורה שעובר המטופל: ישנם שתלים שמתאימים לפרוצדורות עם שיקום מיידי, שבהן מחברים כתר ובמנה על השתל כבר ביום השתלה, וישנם שתלים עדינים יותר שמצריכים תקופת המתנה והחלמה לפני חיבור המבנה.

האם אני צריך לעבור בניית עצם לפני ההשתלה?

ב-50%-30% מהשתלות השיניים קיים צורך לבנות מחדש את העצם לפני ההשתלה (רגנרציה של העצם). לרוב, הרופא יאבחן מקרים אלו לאחר ביצוע צילום. הצורך בבניית העצם נובע מכך שהעצם באיזור הזקוק להשתלה אינה מספיק צפופה, חזקה ואיכותית כדי להחזיק את השתל במקומו. במקרים אלה, הרופא ימליץ לכם על שימוש בתחליפים מעודדי רגנרציה (בנייה מחדש של העצם). גם במקרה זה, חשוב לוודא שהרופא משתמש בתכשירים איכותיים ומובילים, כמוביו-אוס וביו-גייד של חברת כצט שמיוצרים על ידי חברת גייסטליך השוויצרית. אלו הם תכשירים איכותיים שמקורם מן החי ותפקידם לעודד גדילה מהירה של כלי דם לתוך איזור הטיפול וכתוצאה מכך- לעודד את גדילת העצם.

איך לשמור על השתל אחרי התהליך?

חשוב לבקש מהרופא לפרט עבורכם את כללי ההתנהגות לאחר ביצוע ההשתלה, וכן את שגרת הטיפולים הנדרשים לצורך שמירה על בריאות הפה. לרוב, בימים הראשונים לאחר ההשתלה תזדקקו לאנטיביוטיקה ושטיפות פה לצורך הגנה מפני זיהומים, וכן לבצע ביקורות שגרתיות וטיפולים תומכים אצל הרופא.

חשוב לזכור: בחירת רופא מומחה וחומרים איכותיים הם שני כללי זהב להשתלת שיניים מוצלחת. בהצלחה!