% מהאוכלוסייה מפחדים מרופא שיניים. אם אתם ביניהם, או עומדים בפני תהליך דנטאלי מורכב יתכן שהרדמה כללית היא הפיתרון בשבילכם

אחד מכל חמישה ישראלים סובל מדנטופוביה – פחד מרופא שיניים. הכאב, הרעשים ואפילו הריחות הם חלק מהסיבות לכך שחלק גדול מהאוכלוסייה מוכן להסתכן בהזנחה השיניים והחמרת מצבן רק כדי לא לראות רופא שיניים. גם אם אתם לא בין אותם חמישה, יש מצבים בהם הרדמה מלאה או הרדמה כללית יכולה לשפר את איכות הטיפול הדנטלי:

  • טיפולים כירורגים מורכבים שההתאוששות מהם מלווה בכאבים וחוסר נוחות
  • טיפולים ארוכים או סדרה של טיפולים הנפרסים על פני פגישת רבות – תחת הרדמה אין חשש לחוסר נוחות ולכן ניתן לרכז מספר טיפולים באותו מפגש
  • כאשר המטופל סובל מבעיות בריאותיות כך שהבקרה המוגברת של תהליך ההרדמה תאפשר שליטה טובה יותר במצבו
  • אצל מטופלים שקשה להשיג את שיתוף הפעולה שלהם – ילדים, אוכלוסיות מיוחדות וכדומה

הרדמה כללית או מקומית?

קיימות דרגות שונות של הרדמה בזמן טיפול דנטאלי שנעות בין טשטוש להרדמה עמוקה. חשוב לשוחח עם רופא השיניים בפתיחות על מנת לבחור את תוכנית הפעולה ודרגת ההרדמה המתאימות ביותר לכם.
חשוב לזכור שלמרות שהרדמה כללית מבוצעת כבר עשרות שנים בהצלחה, זהו לא הליך של מה בכך ולכן יש להתכונן אליו בהתאם:

  • לפני ביצוע ההחלטה רופא השיניים יבצע בדיקות מקדימות ויבנה את תוכנית הטיפול.
  • ההחלטה על ביצוע הרדמה כללית תינתן בהתחשב במצבו הרפואי של המטופל ולפעמים ידרשו בדיקות נוספות כדי לאשר את התהליך (לדוגמה: א.ק.ג או בדיקות דם כלליות).
  • לאורך כל הטיפול המרדים יעבוד לצד רופא השיניים על מנת לנטר את מצבו של המטופל המורדם.
  • לאחר מספר שעות של השגחה ניתן לחזור הביתה עם מלווה ועם הוראות התנהגות לאחר הניתוח.

השתלת שיניים בהרדמה מלאה

עם השיפורים הטכנולוגיים בפתרונות קבע לבעיות שיניים, הליכים כמו השתלת שיניים, הרמת סינוס, ניתוח חניכיים מקבלים עדיפות על פני פתרונות ניידים של שנים עברו (לדוגמה: תותבות). אולם טיפולים מסוג זה אינם פשוטים ודורשים ניתוח, תקופת התאוששות ארוכה ופגישות חוזרות לשם מדידה וביקורת. ביצוע השתלת השיניים תחת הרדמה מקטין את חוסר הנוחות שבתהליך, ובו זמנית מאפשר לרופא לבצע את העבודה בתנאים האופטימאליים, בלי לחשוש מכאב או חוסר נוחות.

גורם נוסף שחשוב לקחת בחשבון בבחירת סוג ההרדמה הוא משך ההתאוששות מניתוח כירורגי דנטאלי. בניתוחים שבוצעו תחת הרדמה מלאה, חומרי ההרדמה נספגים בתאי השומן בגוף והשפעתם נמשכת ברמה נמוכה, כך שגם לאחר שההרדמה פגה, תהליך ההתאוששות קל בהשוואה להתאוששות מהרדמה מקומית. שלב ההתאוששות מהניתוח הוא שלב קריטי בהצלחת השתלת השיניים מכיוון שבשלב זה על הגוף לבצע אוסטיאואינטגרציה – קליטת השתל על ידי העצם. הקטנת הכאבים והרגישות לאחר הניתוח לצד שימוש בתכשירים איכותייים, כדוגמת ביו אוס וביו גייד המסייעים לעודד רגנרציה (בנייה מחודשת) של עצם באזור השתל, משפרים את סיכויי קליטת השתל והצלחת התהליך.

חשוב לזכור שכל תהליך כירורגי ובעיקר תהליך הכולל בתוכו הרדמה מלאה, חשוב שיתבצע בתיאום עם רופא השיניים שלכם. התייעצו עם רופא השיניים שלכם בנושא והקפידו לבצע את הבדיקות הכלליות בהתאם לדרישותיו לפני הניתוח.