עד 120 זה כבר לא בשמיים. תוחלת החיים עולה בהתמדה ואיתה גם הצורך להמשיך להיראות טוב גם בגיל השלישי ויחזיקו מעמד במשך שנים. האם אתם יודעים לבחור את הפתרונות הדנטלים שיתאימו לכם גם עוד שנים רבות?

בשנת 1900 תוחלת החיים הממוצעת של גבר בריטי הייתה 48 שנים, היום, 110 שנים לאחר מכן, התוחלת הממוצעת כמעט הכפילה את עצמה ועומדת על 77 שנים. אם נסתכל לעתיד, תחזיות זהירות מנבאות שבעוד 60 שנה תוחלת החיים הממוצעת של אישה בארה"ב תהיה 101 שנה. כבר היום, רוב האוכלוסייה תחייה לפחות עשור מעבר לגיל הפרישה בישראל.

השאלה המרכזית שנשאלת היא: מה תהיה איכות החיים?

עם ההתקדמות הטכנולוגית בתחום הרפואה, תוחלת החיים ממשיכה לעלות בהתמדה אבל אין שום ערובה לכך שאותן מחלות שפוקדות לעת זקנה יאחרו גם הן את הופעתן. להפך, סגנון החיים המודרני, האחראי בין השאר לעלייה בכולסטרול, לחץ דם גבוהה, עישון וצריכת משקאות מזיקים מגדיל את הסיכויים לסבול בגיל מבוגר ממחלות כרוניות רבות שיעיבו על איכות שנות החיים המאוחרות.
העלייה באריכות החיים יוצרת מציאות חדשה, בה האחריות על איכות החיים בגיל הזהב (וגם בקרב צעירים יותר) תלויה בקבלת החלטות חשובות בתחום הבריאות: החל מהקפדה על תזונה נכונה ושיגרת פעילות גופנית, דרך ביטוחים סיעודיים וכלה בהחלטה לעבור לדיור מוגן.

המטרה, היא לא רק מציאת טיפול מתאים לבעיות בריאותיות, אלא מציאת פתרונות איכותיים שמתפקדים לאורך זמן. נשירת שיניים היא בעיה מוכרת באוכלוסיית הגיל המבוגרת ובהקשר הזה כדאי לבחון את כל החלופות טרם קבלת החלטה בעלת השפעה לא מועטה על איכות החיים.

שיניים תותבות, גשרים והשתלות שיניים

אחד הצעדים הראשונים והחשובים שדרושים לאיכות חיים בריאה וטובה הוא שמירה על השיניים, באמצעות צחצוח והקפדה על שיגרת טיפול. אולם למרות כל המאמצים, יתכן שלאורך השנים מחלות או פגיעות שונות ייגרמו לאיבוד שיניים.
כשיש צורך למצוא תחליף לשיניים חסרות, הנטייה הרווחת היא למצוא פתרון שיהיה דומה ככל האפשר לשיניים הטבעיות, מבחינת תפקודיות, תחושה ומבחינה אסתטית. בעבר, הטיפול הנפוץ ביותר להחלפת שיניים פגומות או חסרות, היה בניית גשרים של שיניים מלאכותיות או מערכת שיניים תותבות. השיפורים הטכנולוגים של השנים האחרונות עוזרים לייצר שיניים תותבות או גשרים איכותיים ונוחים יותר, אולם לא פותרים מספר בעיות מרכזיות, ביניהן: תזוזה של התותבות, פגיעה בשיניים סמוכות, כאבים ולעיתים נזק מתמשך לחניכיים.
פתרון אחר לטיפול במקרה של שיניים חסרות הוא השתלת שיניים. השתל הדנטלי, העשוי מטיטניום מותקן במקום השורש החסר ומהווה בסיס לבניית שן קבועה. השתלות שיניים הן אלטרנטיבה טובה לשיניים תותבות מכיוון שהן מספקות פתרון קבוע, חזק ועמיד יותר מכל פתרון אחר בעל מראה ותפקודיות הזהים לזו של לסת בריאה.

כיצד מתבצעת השתלת שיניים?

תהליך השתלת שיניים מורכב משלושה חלקים עיקריים:

  • ניתוח ההשתלה בו קודחים לתוך עצם הלסת ומבריגים פנימה את השתל. לאחר הניתוח יש צורך בתקופת המתנה של מספר חודשים במהלכה יתבצע תהליך האוסטאואינטגרציה – קליטת השתל על ידי העצם.
  • לאחר ההמתנה חושפים את השתל ומחברים אליו "כיפת ריפוי" שתפקידה לזרז את הריפוי וההחלמה של החניכיים סביב השתל.
  • שבוע ימים לאחר מכן אפשר להתחיל לקחת מידות ולבצע את ההתאמות של מיבנה הכתר שישב על השתל.

בישראל מתבצעות כ-100 אלף פרוצדורות של השתלות שיניים בשנה, עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד (80-95%). לגורמים רבים יש השפעה על הצלחת ההשתלה לאורך זמן: גורמים גנטיים, הרגלים כמו עישון או אלכוהול יכולים לפגוע בהצלחת ההשתלה, אולם נקודת התורפה העיקרית של התהליך היא בשלב האוסטאואינטגרציה. תכשירים איכותיים, כמו ביו אוס וביו גייד מסייעים לרופאי השיניים לעודד רגנרציה (בנייה מחודשת) של עצם באזור השתל ובכך להגדיל את אפשרות הקליטה המוצלחת של השתל. אם אתם עומדים בפני השתלת שיניים, פנו לרופא השיניים שלכם למידע נוסף בנושא זה.

רשימת רופאי שיניים העובדים עם מוצרי ביו אוס וביו גייד ובעלי תו תקן של משרד הבריאות.