אם ישנו תחום אשר הפך פופולרי מאוד בשנים האחרונות בכל הקשור לרפואת השיניים, הרי שזהו תחום השתלות השיניים. מה שבעבר הלא רחוק נשמע כהליך מורכב ומסובך אשר דורש תכנון ארוך טווח וכרוך בהתאוששות קשה ומכאיבה, הפך בשנים האחרונות לטיפול שגרתי כמעט, שמטופלים רבים מאוד עוברים אותו. עם השנים התפתחו כמה וכמה שיטות להשתלת שיניים, וביניהן 'שיטת האינסטנט': השתלת שיניים ביום אחד.

התמונה הכללית: מה הן השתלות שיניים וההמתנה בשונה מהשתלת שיניים ביום אחד?

כדי להבין מה הן השתלות שיניים ביום אחד, צריך קודם כל להבין מה הן השתלות שיניים באופן כללי. אם כן, מדובר בהליך שבו מותקנות שיניים מלאכותיות במקום שבו חסרות שיניים או כתחליף לשיניים במצב רע (שיניים שבורות, שיניים שסובלות מריקבון מתקדם וכדומה) שחייבות להיעקר.

השתל מורכב למעשה משני חלקים:

  • החלק המחליף את שורש השן: זהו בסיס השן המלאכותית והחלק החשוב ביותר בשתל. מדובר בשתל בצורת קונוס, עשוי טיטניום, אשר מוברג אל עצם הלסת
  • החלק המחליף את השן עצמה: זוהי הכותרת, או השן המלאכותית, אשר 'מועמסת' על השתל המתכתי ומחליפה את השן עצמה מבחינה חזותית.

"ישנו סדר עבודה מקובל בכל הנוגע להשתלות שיניים", מסבירה ד"ר טלי שקרצ'י, מומחית למחלות חניכיים. "ראשית, עוקרים את השן וממתינים כחודשיים עד לריפוי של העצם. לאחר מכן מחדירים את השתל וממתינים שוב – שלושה חודשים בהשתלה המתבצעת בלסת התחתונה, ושישה חודשים בהשתלה המתבצעת בלסת העליונה. רק לאחר תקופה זו מעמיסים את השתל עם הכותרת".

לסדר הזה ישנה משמעות רבה: ההמתנה בין שלב לשלב מבטיחה את בריאותה של עצם הלסת ואת חוזקה, ובשלב המתקדם יותר – מאפשרת לעצם 'להיאחז' כראוי בשתל החדש, וכך לספק את היציבות הדרושה לשן המלאכותית.

השתלת שיניים ביום אחד: קיצור דרך מהיר במיוחד

הסדר המקובל והתקין בכל הנוגע להשתלות שיניים מציע למעשה את אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בהשתלות שיניים. אך אין זה אומר שאי אפשר לעשות זאת בדרך אחרת: מי שאינו מעוניין להמתין זמן רב כל כך עד לסיום תהליך ההשתלה (מדובר בטיפול שאורך חצי שנה לפחות), יוכל לעשות זאת באופן מיידי.

השתלות שיניים ביום אחד, אשר נקראות גם השתלות שיניים בשעה או השתלות שיניים בהעמסה מידית, מציעות קיצור משמעותי של התהליכים. למעשה, עוד באותו יום תוכלו לצאת מהקליניקה עם שתלים חדשים, מבלי להמתין כלל.
השתלת שיניים ביום אחד מרכזת בזמן קצר את כל שלבי התהליך: עקירת השן הפגועה (אם יש כזו), החדרת השתל המתכתי והעמסת הכותרת עליו. בין שלב אחד למשנהו אין כמעט הפסקה, כך שהזמן החולף עד להופעת השן המלאכותית בפיו של המטופל מתקצר משמעותית.

עם זאת, ישנם כמה תנאים הכרחיים שחייבים להתקיים, על מנת להבטיח את הצלחת הפעולה:

  • נפח עצם משמעותי וצפיפות עצם תקינה בנקודת ההשתלה
  • סגר פה מאוזן (נתון שייבדק על ידי הרופא עצמו)
  • היעדר גורמי סיכון כמו עישון, סוכרת וברוקסיזם

חשוב לזכור בנוגע להשתלת שיניים ביום אחד: ל'קיצור הדרך' יש מחיר

על פניו נראה כי הפתרון המהיר שמציעה השתלת השיניים המידית יכול להתאים לכל אחד (בתנאי שהוא עומד בקריטריונים שפורטו בפסקה הקודמת). כמעט כל אדם יעדיף לעבור הליך רפואי בן שעה אחת, במקום כזה אשר נמשך חודשים רבים.

כאן חשוב לזכור כי לכל 'קיצור דרך ביולוגי' יש משמעות: ההחלטה שלא להמתין לריפוי העצם ולבנייתה סביב השתל עשויה לגבות מחיר מסוים, אשר עבור לא מעט אנשים עשוי להכריע את הכף בנוגע לבחירה בשיטת ההשתלה המתאימה לו.

"בהשתלת שיניים בשעה אנחנו מדלגים על השלב שבו השתל מתחבר ביולוגית אל העצם, שלב שנקרא אוסטאואינטגרציה", מסבירה ד"ר שקרצ'י. "השתל מתחבר אל העצם, בשלב הראשוני, בעזרת חיבור מכני – ממש כמו שבורג מתחבר אל הקיר. אבל העצם אינה קיר: היא עוברת תהליכים ביולוגיים שונים. כדי ששתל יקבל את החוזק המלא מהעצם, הוא צריך להיות חופשי מתנועות, אך אם אנחנו 'מעמיסים' אותו מיד, הלעיסה והאכילה מעבירות כוחות אל השתל והיציבות שלו עלולה להיפגע".

החדשות הטובות הן שרוב השתלים שבהם משתמשים הרופאים כיום נקלטים היטב בעצם בכל מקרה, מה שמבטיח אחוזי הצלחה גבוהים יחסית גם לאחר השתלת שיניים ביום אחד. "גם אם השתל מתמודד עם בעיות מסוימות לאורך תהליך קליטתו בעצם, הוא לרוב ישרוד את זה", מציינת ד"ר שקרצ'י, "אך מאחר שכל מטופל אשר עובר השתלה רוצה הצלחה ב-100%, אני ממליצה לעשות אותה תוך מתן כבוד לביולוגיה. ככל שאנחנו מאתגרים את הביולוגיה ועושים פשרות בדרך, השתלים יכולים לפתח יותר דלקות ובעיות בהמשך".

בשורה התחתונה, השתלת שיניים ביום אחד מספקת אפשרות טובה למדי עבור מטופלים אשר מעוניינים לקצר את תהליך ההשתלה בכל דרך. יש לזכור כי קיצור הדרך הזה גובה מחיר מסוים, אך הסטטיסטיקה מצביעה על כ-60-80% הצלחה בהשתלות מסוג זה. כך או כך, מי שחשובה לו הצלחתו המיטבית של התהליך יבחר ככל הנראה בהליך המתבצע 'לפי הספר', אשר נמשך כמה חודשים.