השתלות שיניים הן תהליך כירורגי נפוץ, אך במקרים רבים הן מצריכות שלב מקדים נוסף של עיבוי העצם, לפני ההשתלה. הדרך המקובלת לעיבוי העצם כיום היא באמצעות ניתוח הרמת רצפת סינוס

אובדן שיניים בלסת העליונה, כתוצאה מעקירה או נשירה, מביא לספיגה של העצם ולהגדלת הסינוס. הסינוסים הם ארבעה חללים ריקים, בכל אחד מצדדי הגולגולת של אדם בוגר, מלאים באוויר וממוקמים בתוך עצמות הפנים, משני צידי האף. הסינוס המקסילרי הוא אחד מארבעת הסינוסים, ונמצא מעל הלסת העליונה, תחת ארובות העיניים. שורשי השיניים הטוחנות בלסת העליונה מגיעים עד לרצפת הסינוס המקסילרי, ולעיתים אף נמצאים בתוך הסינוס עצמו.

במקרים רבים ספיגת העצם והגדלת הסינוס גורמות לכך שלא נותר די עצם באזור השיניים הטוחנות בלסת העליונה, וכמות העצם הנותרת אינה מספיקה כדי לעגן באופן יציב שתלים דנטליים. כמות העצם הדרושה להשתלת שיניים היא לכל הפחות 10 מ"מ לכל אורך השתל. זו הכמות המינימלית שתאפשר לעיסה טבעית לאחר ההשתלה, ושרידות גבוהה של השתל לאורך שנים. עם זאת, אם העצם אינה עבה מספיק, ניתן לעבות אותה לפני ביצוע השתלת שיניים, באמצעות התערבות כירורגית.

הרמת רצפת סינוס היא כיום ההתערבות הכירורגית, בתחום כירוגית הפה והלסת, הנפוצה ביותר למטרת עיבוי העצם באזור הלסת העליונה. הרמת רצפת הסינוס מאפשרת לעבות את העצם לקראת השתלת שיניים, באמצעות הוספת תחליף עצם לרצפת הסינוס המקסילרי. מאז שנות ה-80 נעשה שימוש במגוון חומרים לצורך עיבוי העצם, כגון מקור עצם מגוף המטופל עצמו, תרומות עצם, תחליפי עצם סינתטיים או המבוססים על עצמות בקר.

כיום תחליף העצם המוביל בקרב מנתחי שיניים בארץ ובעולם הוא ביו-אוס, תחליף עצם טבעי, המופק מהחלק המינראלי של עצם הבקר, ודומה מבחינת המבנה וההרכב הכימי לעצם אנושית. היתרון של ביו-אוס הוא הנקבוביות וההרכב הטבעי שלו, שמעודדים יצירה וצמיחה של עצם חדשה באזור ההשתלה.

עיבוי העצם ברצפת הסינוס הוא שלב מקדים, ויש להמתין כתשעה חודשים לאחר הרמת הסינוס לפני השתלת השיניים. לאחר ההשתלה יש להמתין שישה חודשים נוספים עד לקליטה של השתלים, שבמהלכם מסייעת ממברנת הקולגן ביו-גייד לייצב את אזור השתלת העצם ולמנוע איבוד של חומר המילוי. ביו-גייד מיוצרת מקולגן טבעי והיא המובילה בארץ ובעולם בשוק הרגנרציה הדנטאלית (בניית העצם). בשילוב עם תחליף עצם ביו-אוס, ממברנת ביו-גייד מהווה טיפול משלים בבניית העצם ללא הפרעה, מונעת חדירה של רקמה לא רצויה, והופכת את תהליך השתלת העצם לבטוח ופשוט ככל האפשר.