השתלות שיניים הינן הליך נפוץ מאוד, שבמהלכו מחליפים שן חסרה בשתל שבסיסו טיטניום המוחדר לתוך עצם הלסת. על אף שיעורי ההצלחה הגבוהים של הטיפול, כ-20% מהמטופלים חוששים מהתהליך. חשוב לציין, כי שעורי ההצלחה של טיפול השתלת השיניים קשורים קשר הדוק למצב בריאותו של המטופל, מידת המיומנות של הרופא המשתיל, וכן שימוש בחומרים איכותיים, כמו תחליף עצם ביו אוס וממברנת ביו גייד להגנת אזור הנגע, מבית גייסטליך.

כיצד באה לידי ביטוי חרדה לפני השתלת שיניים?

אנשים רבים שעומדים לפני טיפול השתלת שיניים או שנודע להם כי קיים צורך בטיפול השתלת שיניים בשל שן חסרה, חשים סוגים שונים של חרדה:

  • פחד מכאב: לרוב פחד זה נובע מניסיון עבר שלילי מטיפול שיניים או מכאבי שיניים חריפים שהופיעו בעבר. אכן, השתלת שיניים איננה הליך נטול כאבים, אך בשל העובדה שמדובר בניתוח ניתן לקבל מהרופא מרשם למשככי כאבים שימנעו סבל בימים הראשונים שלאחר הניתוח.
  • פחד מרופא השיניים: פחד זה נובע לרוב מהיעדר מערכת יחסי אמון בין המטופל לבין הרופא, ואכן יש לפחד זה בסיס טוב. אם אינכם סומכים על רופא השיניים מסיבה כלשהי, רצוי לבחור ברופא אחר בעל מיומנות וניסיון בהשתלות שיניים. מחקרים מראים כי למיומנות הרופא יש ערך לא מבוטל בהצלחת הטיפול, ואין שום מניעה לברר מול הרופא לפני הטיפול מהי הכשרתו והאם הוא מצוי בהשתלות שיניים. רופא שיניים שיזלזל בפחדים שלכם או יביך אתכם בשל כך, ככל הנראה אינו הרופא המתאים לביצוע השתלת השיניים שלכם. ניתן גם להיעזר בפורומים ובמנועי החיפוש כדי לאתר מידע, לשמוע סיפורים אישיים וכדומה. >>שאלות שכדאי לשאול את רופא השיניים לפני ההשתלה
  • פחד מאי הצלחת הטיפול: מטופלים רבים חוששים מסיבוכים, מאי הצלחת הטיפול או מחשיפה לזיהומים ולסכנות אחרות שטומן בחובו כל ניתוח כירורגי. חשוב לציין כי 90% מהשתלות השיניים מסתיימות בהצלחה, וכן שסיכויי ההצלחה תלויים גם בהתנהגות המטופל. אם תבחרו היטב את הרופא ואת החומרים שהם ישתמש ותקפידו על מילוי הוראות הרופא לאחר ההשתלה, מרבית הסיכויים שגם אתם תוכלו לחזור לחייך בפה רחב.

דחיית הטיפול בשל חרדה לא מומלצת

שן חסרה אינה מהווה רק מטרד אסתטי, אלא משפיעה על מבנה הפה ועשויה לגרום להצטברות חיידקים. במקום שבו הייתה שן שנעקרה, נוצר חור שנקרא בשפה המקצועית "מכתש עקירה". בתוך חלל זה יכולים להצטבר שאריות מזון, חיידקים ואבנית, שלאחר תקופה עשויים לגרום לדלקת חניכיים שתפגע בעצם הלסת ותקשה על הצלחת טיפול השתלת השיניים. כמו כן, שן חסרה משפיעה גם על המיקום של שתי השיניים בצדדיה, ועשויה לגרום לתזוזת שיניים לכיוון המקום הריק, דבר שיוביל לפגיעה אסתטית חמורה יותר.

איך להפחית את החרדה?

  • לקרוא, להתעניין ולדעת יותר: מחקרים מראים כי ידע מסייע בהפחתת חרדה. ככל שתקראו יותר כתבות ומאמרים, תדברו עם מטופלים שעברו השתלה ותתחקרו את רופא השיניים, כך תצליחו להבין לעומק את משמעות הטיפול שתעברו ואת מידת ההשפעה שיש לכם על תוצאותיו.
  • בחרו בשתלים ובחומרים איכותיים: כמו שבחרתם רופא שיניים מיומן, כך חשוב לוודא כי הוא משתמש בשתלים ובחומרים איכותיים. קיימים סוגים שונים של שתלים בשוק וגם חומרים מסייעים שונים, כמו תחליפי עצם וממברנות. תחליפי העצם נדרשים בכ-30%-50% מהשתלות השיניים ויש להם חשיבות מכרעת לקליטת השתל בעצם הלסת. לכן, חשוב להשתמש בתחליפי עצם איכותיים, כמו ביו אוס מבית גייסטליך השוויצרית, שמוביל את שוק בניית העצם בישראל ובעולם.
  • היעזרו בחומרי הרדמה והרגעה: כיום ניתן לבצע השתלות שיניים בהרדמה מלאה, ולחסוך את המתח והחרדה במהלך הטיפול עצמו. קיימות דרגות שונות של הרדמה שנעות בין טשטוש להרדמה עמוקה. לכן, חשוב לשוחח עם רופא השיניים בפתיחות אודות החששות שלכם כדי לבחור את דרגת ההרדמה המתאימה ביותר. יש לקחת בחשבון, שהרדמה כללית עשויה לגרום לתופעות לוואי שונות.
  • דברו על זה: שיחה עם בן משפחה או איש מקצוע יכולה לסייע לכם לעבד את הגורמים לחרדה בצורה הגיונית, להבין מהיכן הם נובעים ולהתמודד איתם. כמו כן, ניתן להיעזר בטכניקות הרגעה שונות, כמו דמיון מודרך, מדיטציה, נשימות ועוד.

בהצלחה!