לפי ד"ר יניב מאייר, מומחה לרפואת חניכיים ושתלים ורופא בכיר במחלקה לפריודנטיה בבית הספר להתמחויות ברפואת שיניים בבית החולים רמב"ם בחיפה, התקנת שתל אינה כואבת יותר מעקירה ועל פי רוב עוברת באופן חלק וללא תסמינים נלווים.

מהי רמת הכאב שכרוכה בתהליך ההשתלה?

"פציינטים רבים שואלים את השאלה הזו ואנחנו הקלינאים מודעים לחשש מכאב. מרבית המתרפאים חוזרים לעבודה יום לאחר מכן ותפקודם לא נפגע. רופא השיניים יצייד את המתרפא במרשמים לאנטיביוטיקה, משככי כאבים ושטיפות אנטי-בקטריאליות לתקופת ההחלמה".

מי יכול לעבור השתלה?

"באופן כללי כל אחד יכול לעבור השתלה. אולם קיימים מספר מצבים שעלולים לפגוע בסיכויי הצלחת קליטת השתלים בלסת:

  • מחלת חניכיים שאיננה מטופלת
  • סוכרת לא מאוזנת
  • הקרנה לאיזור ראש צוואר בשנתיים שקדמו להשתלה
  • בקרב מעשנים שרידות השתלים יורדת בעשרות אחוזים
  • מטופלים עם לסתות אטרופיות ואיכות עצם ירודה
  • מתרפאים שעדיין נמצאים בשלבי גדילת הלסתות, כלומר ילדים ובני נוער, יש להמתין עד תום הגדילה ולא לבצע השתלה לפני כן."

מהי בניית עצם ומתי היא נדרשת?

"ב-50%-30% מהמקרים קיים הצורך לבנות מחדש את העצם לפני ההשתלה (רגנרציה של העצם). הדבר קורה מאחר ובמקרים אלה העצם באיזור השתל אינה מספיק איכותית וצפופה כדי להחזיק את השתל."

יש דרך לעודד בניית עצם או שזהו תהליך טבעי?

"מוצרי הרגנרציה (בניית העצם מחדש) הינם תכשירים חיוניים בתהליך שיקום האחיזה של השן שנפגעה. בשוק קיימים סוגים שונים של תחליפי עצם. מקור התחליפים מבקר, אדם או תחליפים סינטטיים והם עוברים תהליכי ייצור שונים ובקרת האיכות.

היתרון הגדול של המוצרים של חברת גייסטליך הוא הבקרה והמחקרים שהחומרים הללו עוברים עד אשר הם משווקים לרופאים. גייסטליך הינה אחת מהחברות הגדולות בתחום וכאחת שכזו היא מקפידה על בקרת איכות, למידה מתמדת, הכשרת רופאים ושיווק חומרים שעומדים בכל הסטנדרטים הקפדניים ביותר.

על יעילות החומרים הללו מעידים אלפי מחקרים שנערכו ב-20 השנים האחרונות והראו באופן חד משמעי שחומרי הרגנרציה חיונים לצורך שיקום העצם בפה".

מה תמליץ למטופל לברר או לשאול את הרופא שלו לפני השתלת שיניים?

"חשוב לזכור שעל אף שפרוצדורת התקנת שתלים הינה בטוחה יחסית ובעלת שיעור הצלחה גבוה על הרופא להציג בפני המטופל אלטרנטיבות טיפוליות נוספות. שיקום על גבי שיניים טבעיות חוסך התערבויות כירורגיות, עלותו איננה גבוהה יותר ושיעור הצלחתו איננו נופל מזה של שתלים. על כן חשובה מאוד הבדיקה הקלינית, השיחה עם הרופא ותיאום הציפיות."

מה על המטופל לוודא לפני טיפול כזה?

"לפני ביצוע השתלת שיניים, המטופל צריך לוודא שרופא שיניים שלו קיבל את ההכשרה המתאימה לביצוע הפרוצדורה הספציפית. כיום, רופאי שיניים רבים מבצעים השתלות במרפאתם הודות להכשרות שעברו על ידי המומחים בתחום. אולם, ישנם מצבים בהם מומלץ שמומחה לרפואת חניכיים או מומחה פה ולסת יתקין את השתלים וזאת כדי להבטיח תוצאה אסתטית טובה יותר וגם כדי למנוע מהמתרפא נזקים או סיבוכים הכרוכים בביצוע פרוצדורה כירורגית."

מה כדאי לוודא בנושא השימוש בחומרים מהם עשויים השתלים?

"לגבי החומרים חשוב לוודא שהשתלים יוצרו על ידי חברה אמינה, בעלת מוניטין, ותיקה בתחום ושאיננה אפיזודה חולפת. במדינת ישראל משווקים שתלים תוצרת הארץ על ידי מספר חברות לצד שתלים תוצרת חוץ. מניסיוננו, ישנן מספר חברות ישראליות המייצרות שתלים באיכות גבוהה מאוד שמשווקים בחו"ל ואינם נופלים באיכותם משתלים תוצרת חוץ."

ממה תמליץ להיזהר?

"היות והתקנת השתלים הינה פרוצדורה כירורגית. מומלץ שתעשה על ידי רופא בעל ניסיון בתחום ובתנאים סטריליים. קיימת חשיבות רבה לבדיקה המוקדמת שתכלול גם שימוש באמצעי הדמייה רנטגנים מתקדמים כגון טומוגרפיה ממוחשבת (c.t.) כדי לבחון את מימדי העצם והמרחק ממבנים אנטומים כגון כלי דם, עצבים, חללי סינוס ואף."

יש לך המלצות לתקופת ההתאוששות?

"ההמלצות לאחר ההשתלה דומות באופן כללי להמלצות לאחר פרוצדורה כירורגית בחלל הפה. יש לאכול מזונות רכים ופושרים ביום ההשתלה ולהמנע מפעילות גופנית באותו היום. למחרת ההשתלה, יש לשטוף את הפה בנוזל שטיפה המומלץ על ידי הרופא. על פי המלצת הרופא יש ליטול אנטיביוטיקה במינון והסוג המתאימים. הצלחת הטיפול תלויה בשיתוף הפעולה המלא בין רופא השיניים, המומחה והמתרפא."