כבר בגן או בבית הספר בוודאי למדתם שצחצוח שיניים לא רק עוזר לשמור על בריאות השיניים אלא גם מונע ריח רע מהפה. אבל מה גורם לריח הרע הזה להיווצר מלכתחילה? בכתבה שלפניכם תוכלו למצוא את מגוון הסיבות לבעיה 10 דברים

ריח רע מהפה הוא אחת הבעיות הנפוצות ביותר, הגורמת מבוכה רבה ותחושת אי נוחות. לנוחותכם, ריכזנו את 10 הסיבות העיקריות לריח רע מהפה, וכיצד תוכלו להימנע מהן:

  1. היגיינה של חלל הפה – שמירה על היגיינה נכונה בחלל הפה היא חיונית למניעת ריח רע מהפה. אם לא תצחצחו שיניים ותשתמשו בחוט דנטלי, השיניים שלכם יהיו נתונות לחסדיהם של חיידקים שעלולים לפגוע בציפוי השן ולגרום לריקבון. הקפידו להחליף את מברשת השיניים שלכם כמה פעמים בשנה, מכיוון שגם עליה עלולים להצטבר חיידקים ולזהם את חלל הפה בעת הצחצוח עצמו. השתמשו במשחת שיניים עשירה ברכיבים המסייעים להילחם ברובד החיידקים, כמו משחת השיניים דנט-אייד מבית כצט, שתסייע לכם גם לחזק את השיניים ולשמור על חניכיים וחלל פה בריאים.
  2. היגיינה של הלשון – הלשון היא אחד הגורמים הנפוצים ביותר להיווצרות ריח רע. על משטח הלשון עלולים להצטבר חלקיקי מזון, חיידקים ושאריות ליחה, היוצרים סביבה אידיאלית להתרבות חיידקים. מברשת שיניים אינה האמצעי הטוב ביותר לניקוי הלשון מכיוון שהיא מיועדת לניקוי שיניים בלבד. כיום תוכלו למצוא מברשות לשון המעוצבות במיוחד לנקות את משטח הלשון ולהסיר ממנו את החומרים שמצטברים עליו. ניקוי קבוע של משטח הלשון באמצעות מברשת לשון יכול להקטין במידה משמעותית את הריח הרע מהפה.
  3. שנת לילה – פעמים רבות אתם מתעוררים בבוקר עם תחושות יובש ולכלוך בפה. במהלך שנת הלילה מואט ייצור הרוק בפה, ומואץ ייצור החיידקים, המפיצים ריח רע. אם תצחצחו את השיניים ותקפידו על שימוש בחוט דנטלי לפני השינה תוכלו לשמור על חלל הפה נקי גם בזמן שתחלמו. מכיוון שהרוק מתפקד כמו מי פה טבעיים, נסו לנשום רק דרך האף בזמן השינה כדי למנוע ממנו להתייבש ולהתנדף. הדרך הטובה ביותר להיפטר מהריח הרע מהפה המלווה אתכם לאחר היקיצה היא לקום מהמיטה ולצחצח שיניים.
  4. מחלות חניכיים – מחלות חניכיים נוצרות כשחיידקים מצליחים לזהם את הרקמה העוטפת את השן. אנשים הסובלים ממחלות חניכיים נוטים גם לסבול יותר מריח רע מהפה בגלל הצטברות החיידקים. אם אינכם מצליחים להיפטר מהריח הרע מהפה באמצעות צחצוח השיניים, מומלץ לפנות לרופא השיניים שלכם או למומחה למחלות חניכיים כדי לבדוק האם אתם סובלים ממחלת חניכיים או מנסיגת חניכיים.
  5. שיניים תותבות ושתלים דנטליים – הכללים לשמירה על היגיינה נכונה בפה תקפים גם לגבי שיניים תותבות או שתלים דנטליים. חלקיקי מזון עלולים להישאר במרווחים שבין השתל ובין הרקמה המקיפה אותו. חיידקים שיתרבו במרווחים אלה, ותהליך הפירוק של המזון יכולים להוביל להיווצרות ריח רע. במקרה של שיניים תותבות מומלץ אפילו להסיר אותן לאחר כל ארוחה ולנקות בעדינות את אזור החניכיים, כדי למנוע התרבות של חיידקים יוצרי ריח רע.
  6. צינון ואלרגיה – חיידקים הגורמים לריח רע מהפה נמשכים לחלבון שבנזלת ובליחה. אם הצטננתם, או אם אתם סובלים מאלרגיה, הסינוסים שלכם ייצרו כמות נזלת גדולה מהרגיל. כשזו תעשה את דרכה לכיוון החלק האחורי של הגרון שלכם, תחושו ריח מעט לא נעים מהרגיל בחלל הפה.
  7. יובש פה – יובש פה הוא המונח המקצועי למצב שבו כמות הרוק בפה פוחתת. הרוק הוא השיטה הטבעית של הגוף לנקות את הפה ולסלק ממנו חלקיקי מזון שנותרו בו. בעיות בבלוטת הרוק או נשימה מתמשכת דרך הפה בלבד יכולות לגרום להתייבשות הרוק בפה, ולהיווצרות ריח רע. כדי לעודד את ייצור הרוק מומלץ ללעוס מסטיק ללא סוכר, שגם יעלים, לפחות זמנית, את הריח הרע מהפה.
  8. אכילה – האוכל שאתם אוכלים משפיע גם על האוויר שאתם נושפים אל מחוץ לגוף, בייחוד מזונות עם טעמים חזקים כמו שום או בצל. האנזימים ברוק מתחילים את תהליך העיכול כבר בזמן הלעיסה, אבל ברגע שהאוכל נספג במחזור הדם הוא מגיע גם לריאות ואתם נושפים אותו החוצה. צחצוח שיניים, שימוש במי פה או לעיסת מסטיק אינם מעבירים את הריח הרע אלא רק מסתירים אותו. כדי להימנע לחלוטין מריח רע בעקבות אכילה מומלץ לצמצם או להימנע מאכילת המזונות הגורמים לו כגון מאכלים חריפים או מתובלים במיוחד, מוצרי חלב או מוצרים עתירי שומן.
  9. עישון – נזקי העישון הם רבים וכבר נכתב עליהם רבות, אבל גם העישון תורם להיווצרות הריח בפה. בזמן שאתם מעשנים כמות הרוק בפה קטנה, ונוצרת בחלל הפה תחושה של יובש. גם החומרים המזיקים שבסיגריות יכולים אף הם לגרום לריח רע, ולאחרונה פתחה האגודה למלחמה בסרטן במסע פרסום שמטרתו לעודד בני נוער להתלונן בפני חבריהם על הריח הרע מהפה שגורם להם העישון, ולעודד אותם להפסיק לעשן.
  10. בעיות רפואיות – ריח רע מתמשך מהפה עלול להעיד על בעיות בריאותיות חמורות כגון זיהום בדרכי הנשימה, סינוסיטיס או ברונכיטיס כרוניים, סכרת או הפרעות שונות במערכת העיכול. אם בבדיקה אצל רופא השיניים שלכם נמצא כי השיניים שלכם במצב תקין, אך אתם עדיין סובלים מריח רע, מומלץ לפנות לרופא המשפחה שלכם כדי לבדוק גורמים אפשריים אחרים.