אם אתם מתחמקים מצחצוח שיניים בוקר וערב כדאי שתדעו – מחקרים מלמדים שכמעט שליש מאיבוד השיניים אצל מבוגרים נגרם כתוצאה מצחצוח שיניים לקוי. בנוסף, נמצא שבריאות פה לקויה קשורה למחלות לב ולתוחלת חיים נמוכה יותר, וכל זה מבלי להזכיר את הפגיעה האסתטית בחיוך.

אז איך מצחצחים נכון? איך בוחרים משחת שיניים לילדים או למבוגרים? כל זאת בכתבה הבאה.

הגיינת הפה וצחצוח שיניים

הפה והלשון שלנו הם מקום מפלט נהדר לחיידקים. החיידקים מפרקים שאריות מזון בחלק האחורי של הלשון ובחריצים שלה ויוצרים כמויות גדולות של תרכובות גופרית ותרכובות אחרות שגורמות לחורים בחומר ממנו עשויה השן. שאריות המזון שנשארות בין השיניים עלולות לגרום לזיהום במרווח שבין החניכיים לשן , ולהחליש את אחיזת החניכיים שעוטפות את השיניים.

גם מי שמצחצח בקביעות לא בהכרח מוגן ממחלות חניכיים וחורים: אם לא הקפדתם לצחצח באופן יסודי, לא תצליחו להסיר את הבקטריות שהצטברו בפה ותהיו חשופים לסכנות בריאותיות ולריח רע מהפה. נזקים נוספים יכולים להיגרם מצחצוח שיניים תוך הפעלת לחץ מופרז, שעלול לגרום לכם נזק לחניכיים ולזגוגית השן וכן משילוב של שאריות המזון עם מינרלים שנמצאים ברוק, במקרה זה הנזק שנגרים הוא אבן (סידן מוקשה) שפוגעת בשן.

דלקות חניכיים: סימנים ודרכים למניעה

מחלת חניכיים יכולה להתבטא בחניכיים נפוחות, רגישות ואדומות, וכן בדימום בזמן הצחצוח או בנגיסה בדבר קשה, טעם רע בפה וריח רע, נסיגת חניכיים (שבה נחשפים שורשי השיניים) ושיניים מתנדנדות. טיפול בדלקות חניכיים כולל אנטיביוטיקה, שימוש במי פה, ג'ל אנטי-באקטריאלי ואפילו ניתוח חניכיים להסרת אבנית.

  • הקפידו על צחצוח שיניים יעיל באופן קבוע. תדירות הצחצוח הרצויה היא פעמיים ביום, בבוקר ובערב
  • צחצחו את השיניים במשך כשלוש דקות לפחות
  • בחרו במשחת שיניים איכותית וכן בחוט דנטלי או קיסם שיניים לאחר הצחצוח, והעבירו בין השיניים ובין השיניים לבין החיך.
  • לפי מומחים, צחצוח השיניים לפני השינה חשוב יותר מצחצוח בבוקר , מאחר שבלילה מופחתת פעילות הגורמים הטבעיים בפה שנלחמים בחיידקים ובחומרים אותם הם מפרישים, והחיך חשוף יותר לתקיפת חיידקים. לכן יש חשיבות גדולה לחומרים שנותרים בפה ממשחת השיניים בסיום הצחצוח.

איך תבחרו משחת שיניים?

משחת השיניים מסייעת להסיר אבן שן ושאריות מזון מהשיניים, ומותירה בפה חומרים פעילים, ביניהם קסיליטול ופלואוריד למניעת עששת. חומרים פופולריים הנמצאים במשחות שיניים נפוצות הם סודה לשתייה, אנזימים שונים, ויטמינים וסידן. איך לבחור משחת שיניים שתגן מפני דלקות חניכיים ומחלות נוספות?

  • על משחת שיניים להכיל פלואוריד – חומר פעיל שנלחם בעששת.
  • ילדים יכולים להשתמש במשחת שיניים עם פלואוריד רק מגיל שנתיים, מאחר שעד גיל זה הם לא יודעים לירוק ובולעים את הפלואוריד.
  • משחות שיניים רבות מכילות חומרים שעלולים להיות רעילים או מזיקים, לדוגמה SLS – חומר ממשפחת הסולפטיים שלוחם בבקטריות אבל עלול לגרום לכיבים בחיך בעקבות ייבוש השכבה העליונה שלו. גם משחות שיניים בצבעים וטעמים שונים עלולות להכיל חומרים כימיים ולהזיק לשיניים , וכך גם משחות שיניים מלבינות, שעלולות לפגוע בהגנה הטבעית של השן ולהחריף רגישות בשיניים.
  • בגלל ריבוי החומרים המלאכותיים שקיימים במשחות שיניים רבים עוברים כיום למשחות שיניים המכילות חומרים וצמחים טבעיים כמו רוזמרין, קמומיל, אקליפטוס, אכיניציאה וסודה לשתייה.

משחות שיניים של כצט

דנט אייד (Dent Aid)

משחת השיניים דנט אייד (Dent Aid) מכילה פלואוריד וחומרים נוגדי חימצון כמו שמן אובליפיחה, שמשמש לריפוי דלקות כבר אלפי שנים, ואינה מכילה SLS וגלוטן. לפרטים נוספים על משחת שיניים דנט אייד

טופול (Topol)

משחת שיניים טופול מיועדת למעשנים והיא מסייעת ליצירת שיניים לבנות יותר. למשחה שני יתרונות עקריים שלא קיימים במשחות שיניים אחרות:

  1. בעלת נוסחה ייחודית להסרת כתמים עקשנים (כתמי עישון, כתמי קפה או תה)
  2. הוכחה מחקרית כמסייעת במניעה של הצטברות פלאק ובהסרתו.

לפרטים נוספים על משחת שיניים טופול

משחות שיניים לשיני חלב

לילדים בגילאי 2-6, מציעה החברה משחות שיניים שמותאמות במיוחד לשיני חלב. למשחות טעם פירות מרענן, הן ללא סוכר ובעלות מרקם ג'ל.
משחת שיניים ברבי
משחת שיניים סופרמן

צחצוח שיניים הפך להיות פעולה שאנשים נוהגים לבצע באופן אוטומוטי. זיכרו שיש מטרה לצחצוח וחשוב להקפיד על צחצוח נכון, בעיקר לפני השינה ולהשתמש במשחה מתאימה כדי לשמור על פה בריא וכמובן לחייך מכל הלב .