בריאות השיניים שלכם מושפעת ממגוון גורמים – שמירה על היגיינת הפה, ביקורים קבועים אצל רופא השיניים, וגם אורח החיים שלכם. אם אתם מעשנים – אתם חושפים את השיניים שלכם למגוון נזקים, החל מעששת ועד אובדן שיניים. גם אם אתם מעשנים "קלים", שנוהגים לעשן רק שתי סיגריות ביום, או שאתם נוהגים לעשן נרגילה או מקטרת – אינכם מוגנים מנזקי העישון.

הנזקים הקלים – הכתמת שיניים וריח פה רע

הסיגריות עשירות בניקוטין ועטרן (זפת) ויכולות לגרום להצהבת השיניים במהירות. אם תעשנו לאורך זמן אתם עלולים לסבול משיניים כהות, בעלות גוון חום בהיר. זהו נזק פשוט יחסית, שכן, ניתן להסיר את הכתמים מהשיניים באמצעות משחה ייעודית וצחצוח שיניים קבוע.

משחת שיניים לטיפול בנזקי העישון : כדי לשפר את מראה השיניים צחצחו שיניים ב משחת השיניים טופול המותאמת במיוחד למעשנים ומסירה את כתמי העישון מהשיניים. ניתן להשתמש במשחה מדי יום ללא חשש מפגיעה במשטח השן. משחת השיניים טופול מסירה כתמים עקשניים בעדינות המרבית. תוכלו לבחור בין טעם מנטה ספרמינט לטעם מנטה אורגינל.

שימוש במי פה לאחר הצחצוח : ריח פה רע נחשב לתופעה נפוצה בקרב מעשנים. כדי לשפר את ריח הפה מומלץ להשתמש במי פה – הם מרעננים את הנשימה ומעניקים לפה ניחוח נעים. מומלץ לבחור במי פה המכילים פלואוריד, המסייעים לחזק את השיניים ולהגן עליהן. קחו בחשבון שהשפעתם של מי הפה היא לזמן מוגבל ושבמהלך היום ישוב אליכם ניחוח העישון.

הנזקים הקשים: ממחלות חניכיים ועד סרטן הפה

רופאים מעריכים כי כמחצית ממחלות החניכיים נגרמות כתוצאה מעישון, שגורם לירידה באספקת הדם לחניכיים ולעצם התומכת בשיניים. במצב זה נפגעת ההגנה הטבעית של השיניים והסיכוי לחלות במחלות חניכיים גדל. מחלות החניכיים יכולות להתבטא בדימום החניכיים, נסיגה של החניכיים ובמקרים חמורים – לאובדן שיניים. בנוסף, מחלות חניכיים מגבירות את הסיכון להתקף לב, כך שהנזק לחניכיים יכול להיות לא רק כואב ולא אסתטי, אלא גם קטלני.

מעבר להגברת הסיכון למחלות חניכיים, העישון גם מקשה על החלמה מזיהומים בחניכיים – הוא גוזל מהגוף ויטמינים ומינרלים חיוניים, ביניהם ויטמין C, שמסייע ליכולות הריפוי הטבעיות של הגוף. המחסור בויטמין מקשה על החלמה ממגוון מחלות, ביניהן דלקת חניכיים.

העישון גורם לנזקים נוספים:

  • סרטן הפה : העישון נחשב לגורם כמעט בלעדי לסרטן הפה – זהו סרטן מסוכן וקטלני שנגרם כתוצאה מחשיפה לחומרים הרעילים שמכילות הסיגריות.
  • כיסים פריודנטליים : כיסים פריודנטליים, הם למעשה פערים בין השן לבין החניכיים, שיכולים להיות מסוכנים לבריאות הפה. הרס העצם והרקמות התומכות של השיניים כתוצאה מעישון, גורם לאותם כיסים.
  • אובדן שיניים : העישון מקטין את אחיזת השיניים בלסת באופן משמעותי, כך שמעשנים מאבדים את שיניהם פי שתיים לעומת לא מעשנים.
  • פגיעה בחוש הטעם : העישון משבש את חוש הטעם ויכול לגרום להתפתחות טעם שונה באוכל בקרב מעשנים כבדים.

לאור הנזקים הרבים, מעשנים צריכים להשקיע יותר זמן וכסף בטיפולי שיניים. אם אתם מעשנים ורוצים לשמור על השיניים שלכם חשוב שתקפידו על טיפולי חניכיים בתדירות גבוהה ושתבקרו אצל השיננית לעיתים קרובות, כך תוכלו להאט את קצב ספיגת העצם ונסיגת החניכיים.

ומה אם אתם רק "מעשנים קלים"?

לפי מחקר שהתפרסם בשנת 2010 ב-Journal of Investigative and Clinical Dentistry, גם מעשנים שמגדירים את עצמם כמעשנים קלים, חשופים לנזקים חמורים לשיניים. המחקר בדק את השפעות העישון על שיניהם של נבדקים מעשנים ולא מעשנים לאורך 20 שנים והראה כי העישון הוא גורם סיכון מרכזי למחלות חניכיים ואף יכול לגרום לאובדן שיניים. לפי המחקר, נזקי העישון הולכים ונעשים חמורים יותר ככל שעוברות השנים – ההבדלים בין נבדקים מעשנים ללא מעשנים היו בולטים יותר בגילאים 35-50, כאשר הנזקים העיקריים החלו להופיע.

בסיכומו של דבר, לא תוכלו להעלים לחלוטין את נזקי העישון אך תוכלו לשפר את מצבן של השיניים על ידי צחצוח שיניים יסודי לפחות פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי וביקורים תכופים אצל רופא השיניים.

 

 

מקורות מידע

» נתונים סטטיסטיים – הלמ"ס

» נזקי העישון – אגודת בריאות השיניים הבריטית