לשיניים חסרות השפעה מהותית על בריאות הפה והבריאות הכללית. בדרך כלל אובדן שיניים מקושר עם גיל מתקדם אך זה לא תמיד כך. גם בגיל צעיר יחסית אפשר לאבד שיניים כתוצאה מהזנחה, מחלה או חוסר היגיינה דנטלית. שיניים חסרות עלולות לגרום לכם להיראות מבוגרים מכפי שאתם. החלפת השיניים החסרות יכולה לשפר דרסטית את החיוך שלכם, את הנכונות לחייך, את צורת הפרצוף, את הבריאות והדימוי העצמי.

לשן חסרה השפעה גדולה

לשיניים חסרות עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת, בטווח הארוך, על בריאות כללית ודנטלית, מראה חיצוני ותחושת בטחון ודימוי עצמי:

  • בריאות – כשחסרות שיניים קשה יותר ללעוס מזון. מחקרים הראו ש-29% מבעלי השיניים התותבות אוכלים רק מזון רך או מרוסק ו-50% נמנעים מסוגים שונים של מזון לחלוטין, אבל שיניים חשובות לא רק לפעולת הלעיסה אלא גם לבריאות החניכיים, הלסת, ושאר השיניים.
    אי החלפת שן חסרה משפיעה על הצורה בה הלסת נסגרת. כשמופעל לחץ על השיניים הנותרות על ידי לעיסה, שן נגדית עלולה ליטות או לנוע לשטח שהתפנה וליצור בעיות בנגיסה וכאבים במפרק הלסת. שיניים בריאות יתחילו לקבל זוויות לא טבעיות וברגע שלחץ נוסף יופעל הוא ישפיע גם על החניכיים ועצמות הלסת, והשיניים תתחלנה להשתחרר.לאחר אובדן שן מכל סיבה שהיא, מתחילה התפרקות של עצם הלסת שתמכה בשן. ככל שהשן חסרה יותר זמן, כך הפירוק גדול יותר עד שהעצם הופכת חלשה וקטנה יותר משמעותית. בנוסף, מזון עלול להילכד בשטח שהתפנה ולהגביר את הסיכון לריקבון ומחלות חניכיים.ואם החלטתם להתמודד עם כל אלה על ידי השארת הפה סגור כדאי שתדעו: שיניים חסרות, בעיקר אם הן מלפנים, יתחילו בהדרגה לשנות גם את המראה החיצוני של הפרצוף. השפתיים יראו שקועות ולא סימטריות, צורת הדיבור שלכם תשתנה וכך גם קולכם.
  • מראה – אנשים עם שיניים לא בריאות, או חסרות, נוטים להימנע מחיוכים ומנסים להסתיר את שיניהם בשעת חיוך. הם עלולים להימנע מאירועים חברתיים או עסקיים ורבים מחמיצים פעילויות חשובות או חוויות מעניינות.
  • ביטחון עצמי – אנשים שאיבדו שיניים מביעים לעיתים תחושה של אובדן. אובדן נעורים, אובדן הקסם, אובדן היכולת לדבר בציבור או להשתתף בפעילויות אחרות. רק אחרי אובדן שיניים אנשים מבינים את החשיבות של פה מלא שיניים לחיים מלאים ואקטיביים.

כדאי להחליף את מיד את השן החסרה

חשוב לזכור: לשיניים תפקידים נוספים, מלבד היכולת ללעוס. הן הכרחיות למניעת בעיות חניכיים ולבריאות רקמות הלסת באיזור. היעדרות ממושכת של שן תפגע משמעותית בסיכויי השיחזור.

על ידי שיחזור מיידי של השן החסרה תחזירו לעצמכם את הבריאות הדנטלית ותימנעו מהשלכות ארוכות טווח כמו אובדן עצם, תזוזה מיותרת של שיניים סמוכות ורקבון מהיר. השלכות אלה עלולות להיות יקרות גם במחיר.

השתלת שיניים – הפתרון לשיניים חסרות

התקדמות אדירה חלה בתחום הפריודנטיה (טיפול במחלות חניכיים) בישראל בשנים האחרונות. עשרות אלפי השתלות שיניים מתבצעות מדי שנה בישראל ושיעורי הצלחה עומדים על 95% בשנה הראשונה וכ-80% בטווח של 10 שנים. ההתקדמות בתחום ההשתלות מתבטאת בחומרים מהם עשויים השתלים, בסוגי השתלים הקיימים, בתהליך עצמו, בדרכי ההתאוששות, ביכולות בניית עצם ובאיכות תחליפי העצם שקיימים. אם חסרה לכם שן, או אם אתם עומדים לעבור עקירה, מומלץ ליצור קשר עם רופא השיניים שלכם ולהתעייץ איתו בנושא שיחזור והחלפת השן החסרה.