אצל הזיקית זה מנגנון הישרדות, בשיניים זה מנגנון טראומה: שינוי בצבע השיניים מצביע פעמים רבות על בעיה בריאותית מקיפה יותר

צבע השיניים משתנה במהלך כל החיים. בגיל צעיר צבע שיניים בריאות ינוע בין לבן לגוון שנהב, אולם עם השנים הצבע יהפוך לגוון צהוב – אדמדם. אלו שינויים טבעיים בצבע השיניים, אולם לעיתים נראים שינויים קיצוניים בצבע השיניים כמו השחרה או הופעת כתמים. שינויים אלו יכולים לנבוע ממחלות, דלקות, גורמים סביבתיים, פגמים גנטיים ואפילו טראומה פיזית, כמו מכה או חבלה. מלבד האספקט האסתטי, חשוב לא להתעלם משינוי בצבע השיניים מכיוון שזה יכול להעיד פעמים רבות לא רק על מחלת שיניים או חניכיים אלא על בעיה בריאותית מקיפה יותר.

גורמים לשינוי בצבע השיניים

  • מזון ושתייה – קפה, תה, יין אדום, משקאות סודה, דובדבנים ועוד שורה רבה של מאכלים יכולים לגרום להשחרה של השיניים
  • עישון מרובה גורם להופעת כתמים בגווני חום על השיניים
  • מחלות שפוגעות באמאייל של השן (הציפוי החיצוני הקשיח) או בדנטין (החלק הפנימי של השן)
  • תגובה קיצונית לתרופות – אנטיביוטיקה מסוג טטרצקלין ודוקסיצלין עלולה לגרום לשיניוי צבע השיניים בקרב ילדים שהשיניים שלהם עדיין צומחות, ואילו תרופות כמו אנטיהיסטמינים ותרופות להורדץ לחץ דם גבוה יכולות לפגוע בצבע השיניים הטבעי של אנשים מבוגרים
  • חשיפה לכמויות גבוהות של פלואור בתקופת הילדות המוקדמת
  • חבלה בשן יכולה לגרום לשטף דם שמתבטא בשינוי צבע השן בחלקה הפנימי לורוד, בהמשך השן יכולה לשנות את צבעה לאפור צהבהב.

שיניים יכולות לשנות את צבען גם כתוצאה מטיפולים דנטלים שונים, כגון: שיחזור שיניים, השתלות שיניים, סתימות וכדומה. במקרים אלו החומרים ששימשו לטיפול התכהו עם השנים עד למצב שניתן היה לראות את ההשתקפות שלהם דרך שכבת האמייל של השן. בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי באיכות החומרים המשמשים בתהליכים דנטלים, אולם מומלץ להתייעץ בנושא עם רופא השיניים לפני ביצוע הטיפול ולבחור בחומרים איכותיים.
אם אתם עומדים בפני השתלת שיניים חשוב שתדעו היטב באילו חומרים משתמש רופא השיניים בתהליך ההשתלה. רופאי השיניים המובילים בארץ ובעולם בתחום השתלות השיניים משתמשים לצורך ההשתלה בתכשירים ביו אוס, מינרל עצם טבעי שמשמש לבניית עצם, ובביו גייד ממברנה דו-שכבתית שמופקת מקולגן ומסייעת להתחדשות רקמת עצם. תכשירים אלה מסייעים בשיקום ותורמים להצלחת תהליך ההשתלה. למידע נוסף על תהליך ההשתלה פנו לרופא השיניים שלכם.

היגיינת פה טובה: הצעד הראשון במניעת שינוי צבע שיניים
אין ספק שההמלצה הטובה ביותר היא להקטין את צריכת הקפה והעישון, אולם גם בלי לבצע שינויים מרחיקי לכת באורח החיים שלכם תועלו להיעזר בעצות הבאות:

  1. צחצחו שיניים פעמיים ביום, לפחות שלוש דקות בכל פעם.
  2. לאחר שתיית משקאות הפוגעים בצבע השיניים (קפה, תה, קולה, יין אדום) שטפו את הפה עם כוס מים.
  3. הקפידו על ביקורים שגרתיים אצל השיננית כל שישה חודשים לניקוי יסודי של חלל הפה.

בכל מקרה של שינוי בצבע השיניים גשו לרופא שיניים בהקדם