הרגלים נכונים לשמירה על היגיינת הפה חשובים במיוחד, שכן הם ישמשו את ילדכם לאורך כל חייהם: ממה חשוב להימנע, איך בוחרים מברשת ומשחת שיניים ואיך מטפלים בסרבנות?

מהיום שבו בוקעת השן הראשונה, צומחת לצידה גם אחריות רבה מצד ההורה. שיניים בריאות וחזקות הן בסיס לבריאות טובה בגיל צעיר ומבוגר , ורכישת הרגלי היגיינה נכונים תסייע לילדים לשמור על בריאות השיניים גם כמבוגרים . כמו כן, צחצוח שיניים עקבי והקפדה על היגיינת פה נכונה חוסכים עלויות גבוהות של טיפולי שיניים בהמשך.

דווקא מציצת מוצץ, שהורים רבים חוששים מפגיעה בשיניים בעקבותיה, אינה גורמת לנזק רב. המוצץ גורם לילדים הנאה ונחמה ומסייע להם לעבור את השלב האוראלי שמסתיים בגיל ארבע. להבדיל ממציצת אצבע, המוצץ אינו מפעיל לחץ רב על הלסת ואינו מעוות את המבנה שלה.

הטעות הנפוצה ביותר: בקבוק לפני השינה

תינוקות ופעוטות רבים מתקשים להיגמל משתיית בקבוק חלב לפני השינה, אך למעשה זהו אחד הגורמים העיקריים לעששת בשיני חלב. שתיית חלב אם, חלב פרה או פורמולה לתינוקות לפני השינה, מבלי לצחצח שיניים אחריה, גורמת לעליית רמת החומציות בפה ולהתפתחות רובד חיידקים שניזונים מהסוכרים שבחלב או במשקה . גם אם לא הוספתם סוכר באופן מלאכותי לחלב, הוא מכיל סוכר באופן טבעי שנקרא לקטוז.

20% מהפעוטות לוקים בעששת הבקבוק, שהיא מחלה שגורמת לריקבון של השיניים כתוצאה מהצטברות חיידקים.ילדים חשופים לנזקי העששת יותר ממבוגרים, שכן שיניהם עדיין מתפתחות. עששת בשיני חלב מסכנת גם את השיניים הקבועות, שכן שהיא מחלה מדבקת שמדביקה את כל השיניים בפה. הדרך להימנע מעששת היא להקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחה המכילה פלואוריד .

פלואוריד: חבר או אויב?

פלואוריד הוא מינרל מסוג הלוגן, שמופק משילוב של פלואור עם חומרים אחרים. המינרל מופיע במשחות שיניים ומי פה וכן, במדינת ישראל פלואוריד מוסף באופן מלאכותי למי השתייה.

במחקרים רבים, פלואוריד נמצא כחומר היעיל ביותר להגנה על השיניים מפני עששת. הוא מתקן את הנזק שנגרם לשיניים כתוצאה מסביבה חומצית לאחר האכילה, מחזק את עמידות השיניים ושומר על רמת הסידן. בנוסף, הוספת פלואוריד למי השתייה, תורמת לחיזוק שיניים שעדיין לא בקעו. הפלואוריד חודר לתוך עצם השן, ותורם להתפתחות שיניים חזקות ועמידות יותר בפני עששת.

עם זאת, מינון גבוה מדי של פלואוריד יכול לגרום לתופעת הפלואורוזיס, שגורמת להופעת כתמים לבנים או חומים על השיניים. מכיוון שתינוקות ופעוטות נוטים לבלוע את המשחה, מומלץ להקפיד על שימוש במשחת שיניים עם מינון נמוך של פלואוריד המותאמת לתינוקות ופעוטות .

איך בוחרים מברשת ומשחה מתאימות?

רצוי לבחור מברשת שיניים רכה עם ראש קטן, שיגיע ביעילות לכל חלקי הפה. כמו כן, רצוי לבחור מברשת עם ידית אחיזה נוחה וגמישה, שבה הפעוט יוכל לאחוז בעצמו ולהתנסות גם בצחצוח שיניים עצמאי. את המברשת רצוי להחליף אחת לשלושה חודשים כדי לשמור על היגיינה מקסימלית.

בבחירתכם משחת שיניים, חשוב לוודא שמדובר במשחת שיניים המיועדת לשיני חלב ומכילה פלואוריד ברמה שמתאימה למניעת עששת אך אינה גורמת מינון יתר. כמו כן, מומלץ לבחור משחת שיניים בטעם מתקתק, שכן טעם המנטה יכול להיות חריף מדי לפעוטות, אך ללא סוכר. מרקם משחת השיניים צריך להיות עדין וחלק שיאפשר ניקוי עדין מבלי לפגוע באמייל השן.

כדי להפוך את צחצוח השיניים לחוויה מהנה עבור ילדכם, רצוי לבחור משחה ומברשת שהוא יאהב ויתייחס אליהם כאל משחק ולא כאל מטלה לא נעימה. אפשר לבחור במשחה ומברשת עם אלמנטים זוהרים או דמויות מצוירות אהובות, כמו: משחת שיניים ברבי ומשחת שיניים סופרמן של כצט.

כלים לצחצוח נכון

  • חשוב להימנע מהפיכת צחצוח השיניים לשדה קרב בינכם לבין ילדכם. היאזרו בסבלנות ויצירתיות, ונסו לגרום לילדכם ליהנות מהצחצוח על ידי שירים, משחקים, סיפורים ועוד.
  • הקפידו לצחצח שיניים לילדכם פעמיים ביום, אך אפשרו לילדכם להתנסות גם בצחצוח עצמאי תחת השגחתכם. פעוטות יכולים ליהנות גם מצחצוח שיניים לבובה, לכלב המשפחתי או לכם.
  • הקפידו שילדכם ימנע מאכילה או שתייה לאחר צחצוח השיניים בערב, מלבד שתיית מים.
  • למדו את ילדכם לירוק את המשחה לאחר הצחצוח. ייקח לו זמן לירוק את המשחה באופן יעיל, אך חשוב ליצור הרגלים נכונים מגיל צעיר.
  • השתמשו בחיזוקים חיוביים: תגמלו את ילדכם על צחצוח שיניים במחמאות או מצאו שיטת תגמול אחרת, כמו: מדבקות וכדומה.

· תנו דוגמה אישית וצחצחו שיניים יחד עם ילדכם.