פגיעות בפה או בשן, עששת ומחלות חניכיים הם רק חלק מהגורמים לאובדן שיניים. אמנם מדובר בתופעה לא נעימה, אבל כיום קיימות דרכים בהן תוכלו להגן על השיניים שלכם מפגיעות או לבצע השתלת שיניים, במקרה הצורך

בעבר הרחוק, לפני התפתחות רפואת השיניים ועליית המודעות לנושא טיפוח השן, אנשים רבים היו מאבדים את השיניים שלהם בגיל צעיר. כיום תופעת אובדן השיניים נפוצה פחות, וגם במקרים של אובדן שיניים, קיימות השתלות שיניים, שמצליחות לשחזר את השיניים שאבדו בצורה נוחה ואמינה, ב-95% מהמקרים. אז מהם הגורמים לאובדן שיניים? ומה עושים במקרה של אובדן שיניים? כל התשובות לפניכם.

מחלה או פגיעה? הסיבות לנשירת שיניים

ילדים קטנים מאבדים את שיני החלב שלהם באופן טבעי, תהליך המסתיים בצמיחת השיניים הקבועות, שילוו אותם בהמשך חייהם. בקרב מבוגרים, אובדן שיניים איננו רצוי והוא יכול לנבוע ממספר בעיות:

  • טראומה לפה או לשיניים: מכה או פגיעה יכולים לזעזע את השן או את החניכיים ולגרום לנפילת שן. אם נפלתם או קיבלתם מכה באזור הפה, חשוב לפנות לרופא שיניים ולוודא מהו הנזק שנגרם.
  • עששת: העששת נחשבת למחלה הנפוצה ביותר בעולם, אחרי הצטננות, אך היא מסוכנת ויכולה לגרום להרס וריקבון השיניים. תוכלו להתגונן מפני מחלת העששת בעזרת ביקורים תכופים אצל רופא השיניים לשם ביקורת וטיפול, שימוש בפלואוריד בעזרת תוספות או משחת שיניים מתאימה וכן בעזרת שינויים בתזונה. שמירה נכונה על השיניים מגנה על ציפוי השן (האמייל) שיכול להיפגע כתוצאה מעלייה בחומציות בחלל הפה.
  • מחלות חניכיים: דלקת חניכיים ומחלת מיסב השן פוגעות בחניכיים בצורה חמורה ועלולות לגרום לאובדן שיניים. דלקת החניכיים היא מחלה בחלל הפה שנגרמת כתוצאה ממצב דלקתי ברקמת החניכיים ולרוב נגרמת על ידי חיידקים. המחלה משפיעה גם על הלסת והשיניים, וכך יכולה לגרום לנזק לשיניים עצמן. מחלת מיסב השן היא מחלה הפוגעת ברקמות המחברות את השיניים ותומכות בהן, גם היא נגרמת כתוצאה מחיידקים. רופאי שיניים רבים מחשיבים אותה לשלב מתקדם של דלקת חניכיים.

מעשנים? הסיכוי שתאבדו שיניים גדול יותר

מחקר שנערך בשנים האחרונות בארצות הברית בדק מהם הגורמים שמעלים את הסיכון לאובדן שיניים. לפי המחקר, מרבית המקרים של אובדן השיניים נובעים מבעיות בשיניים ובחניכיים והם אינם נובעים מטראומה (מכה, פגיעה או נפילה). המחקר מצא מספר גורמים מרכזיים לאובדן שיניים:

  • מחלות חניכיים: מרבית הנבדקים בגילאים 35 ומעלה איבדו את השיניים בעקבות מחלת חניכיים (דלקת בחניכיים או מחלת מיסב השן).
  • מחלות כרוניות: 19% מהממשתתפים במחקר שסבלו מאובדן שיניים היו חולים בסוכרת, 13.6% מהם סבלו מיתר לחץ דם.
  • עישון: 31% מאלו שאיבדו את השיניים היו מעשנים בהווה או בעבר.
  • טיפוח השן: 60% מהנבדקים שאיבדו שיניים לא צחצחו את השיניים בקביעות מידי יום.

השתלות שיניים: להתמודד עם אובדן השיניים בדרך הטובה ביותר

אובדן שיניים איננו נעים, אבל כיום קיימות שיטות מתקדמות להשתלות שיניים שזוכות להצלחה רבה – בישראל אחוזי ההצלחה של ההשתלות עומדים על כ-95% בשנה הראשונה וכ-80% בטווח של עשר שנים. שתלים דנטליים הם תחליף מלאכותי עשוי מתכת לשורשי השיניים שמסייעים לשחזר שיניים חסרות בצורה אסתטית ונוחה, כך שהמטופל יכול לחזור ללעוס ולתפקד בצורה טבעית לאחר ההשתלה.

קיימים מגוון סוגי השתלות שיניים, עליהם יוכל להמליץ לכם הרופא המטפל, בהתאם לבעיה ממנה אתם סובלים. כשאתם מתייעצים עם רופא השיניים שלכם, מומלץ לשאול אותו מהו חומר השחזור בו הוא משתמש חומר השחזור הוא תחליף עצם שממלא את השתל הדנטאלי ומשפיע על איכותו ועמידותו. חברת כצט משווקת את התכשירים המובילים בעולם בתחום השתלות שיניים מבית חברת גייסטליך השוויצרית: ביו-גייד, המיוצר מקולגן טבעי, ו-ביו-אוס, המורכב ממינרל עצם טבעי. שני התכשירים נמצאו יעילים בבניית שתלים חזקים ובעלי מראה טבעי במאות מחקרים מדעיים, ומדי יום מתבצעות יותר מ-2,000 השתלות שיניים חדשות שנעזרות במוצרים אלו, כך שהם מובילים את תחום שחזור השיניים ברחבי העולם. לשני התכשירים קיים תו תקן ISO.
לא משנה מהי הסיבה שגרמה לכם לאבד את השיניים, אין סיבה שתתפשרו על איכות חייכם. השיטות הקיימות כיום להשתלות שיניים יסייעו לכם לחזור לאכול, לחייך ולתפקד באופן רגיל.